Hírek



2011. 08. 15.
„Magyar melódiák”

Augusztus 12-én, pénteken, 18: 00 órától a magyar államalapítás és Ukrajna függetlenségének 20. évfordulója alkalmából az Ungvári Filharmónia Kamaraegyüttes „Magyar melódiák” címmel adott koncertet a komáromi Városházán. Az előadáson jelen volt dr. Molnár Attila polgármester is.

A városvezető nyitóbeszédében elmondta: rendkívüli jelentősége van az ilyen találkozásoknak, közös ünnepeknek. Az ukrán és a magyar nemzet is sokat szenvedett a XX. század során. Népeinket évtizedeken keresztül idegen hatalmak tartották megszállás alatt, mígnem aztán a kilencvenes évek mindkét országban változást hoztak. Ismernünk kell egymás történelmét, hagyományait, hiszen csak így élhetünk egymás szomszédaiként tiszteletben és megértésben.

Az est során az ungvári kamaraegyüttes elsősorban a páratlan magyar népdalkincsből adott ízelítőt.
Az esemény szervezője Komáromi Ukrán Kisebbségi Önkormányzata volt, a programot az Ukrán Országos Önkormányzat, valamint Komárom Város Önkormányzata támogatta.

„A függetlenség napja”

Ukrajna 1991. augusztus 24-én kiáltotta ki függetlenségét a korábbi FÁK országaitól (még korábban Szovjetuniótól), amelyet egy december 1-jén megtartott választáson az ukránok többsége támogatott. Az országban azóta többpártrendszer működik. A 48 és fél millió lakosú ország államforma: köztársaság. Még ugyanebben az évben kisebb konfliktus alakult ki Ukrajna és Oroszország között a Krím-félsziget hovatartozásáról. 1994-ben Bill Clinton amerikai és Leonyid Kravcsuk ukrán elnök egyezményt kötött Ukrajna nukleáris fegyvereinek leszereléséről.

2004-ben Leonyid Kucsma elnök bejelentette, hogy nem indul az elnökválasztásokon. Két jelölt mérkőzött meg, Viktor Janukovics, aki mind Kucsma, mind Oroszország támogatását maga mögött tudhatta, illetve Viktor Juscsenko, aki a nyugatra nyitás politikáját tartotta szem előtt. A lezajlott választásokon a hivatalos eredmények szerint parányi többséggel Viktor Janukovics győzött, ám az ellenzék hívei tüntetésekbe kezdtek Kijev utcáin, új választásokat követelve, a keleti régiókban történt választási csalások és megfélemlítésekre hivatkozva (narancssárga forradalom). Az alkotmánybíróság végül megsemmisítette a választási eredményeket. A győztes narancssárga forradalmat követően a nyugati orientáltságú Viktor Juscsenko vált Ukrajna elnökévé.

Viktor Janukovics 2006-ban, négy hónapos politikai válság után lett Ukrajna miniszterelnöke, de csak rövid ideig maradt a posztján, miután a 2007-es választásokat ismét a narancsos forradalmat vezető pártok nyerték, és így Julija Timosenko alakíthatott kormányt. Viktor Janukovics a Régiók Pártjának színeiben 2010-ben a szavazatok több mint 48 százalékával megnyerte az ukrán elnökválasztást, majd röviddel ezután Mikola Azarovot nevezte ki miniszterelnöknek.


Galéria: „Magyar melódiák” a városházán