Hírek



2015. 05. 04.
A legjobb hét a városban

Zene, kultúra, hagyomány, művészet, sport, sztárfellépők és szórakozás a Duna mindkét partján - egy mondatban leírva idén is ezt kínálta nekünk a Komáromi Napok rendezvénysorozata, a legjobb hét a városban. Az április 26-a és a május 3-a között zajló fesztiválra az óvodásoktól kezdve a nyugdíjas klubokig mindenki készült, színpadra állhattak valamennyien, hiszen ezek a napok a komáromiaknak, a komáromiakról szólnak.

Ugyan a 24. Komáromi Napok hivatalos megnyitóját ezúttal is az április 26-i közös ünnepi testületi ülés jelentette, azt megelőzően is számos program várta az érdeklődőket. Szót kértek és szót kaptak városunk fiataljai az ifjúsági konferencián, ahol aktuális témát, az iskolai közösségi szolgálatot és az európai közösségi szolgálatot boncolgatták.

A Klapka György Múzeumban megnyílt a Békesség veletek! címet viselő időszaki kiállítás, melynek apropóját az adta, hogy 80 évvel ezelőtt tették le a Jézus Szíve nagytemplom alapkövét. A tárlat fotók, dokumentumok, visszaemlékezések sokaságával tárta elénk városunk gazdag hitéletét.

A Monostori erődben mutatta be könyvét T. Ágoston László író. A két Lenkey Lenkey János és Lenkey Károly életútját tárja elénk, a regény egy része Komáromban játszódik. Az írót az is inspirálta műve megszületésekor, hogy ő maga is Lenkey leszármazott.

Benzingőz terítette be az utakat a 24. Motoros találkozón, melyre a három nap alatt közel ezren látogattak ki, a szokásos motoros felvonuláson több száz gép bőgött fel Komárom utcáin. A Fenyves tábortól Komárom belvárosáig a kétkerekű csodák igen sok embert csaltak az utcára.

A komolyzene kedvelőinek szintén kedveztek, az Egressy Béni Zeneiskolában első alkalommal szerveztek zongorahangversenyt, míg a Jézus Szíve nagytemplomban a budapesti Musica Nostra adott lélekemelő koncertet.

Különleges hangulatot biztosított a XXI. Zene-barátság fesztiválnak, hogy Komárom város napján tartották meg. A szőnyi Petőfi Sándor Művelődési Házban egymásnak adták át a színpadot az éneklő csoportok, a néptáncosok és a citerazenekarok. A rendezvényt megnyitó Sárai János képviselő a közönséget is dalra fakasztotta.

Az ünnepi testületi ülésre ezúttal az impozáns észak-komáromi Tiszti Pavilonban került sor. Dr. Molnár Attila és Stubendek László polgármesterek egyaránt hangsúlyozták, hogy az idei Komáromi Napok a jeles évfordulók jegyében telik majd, hiszen 750 évvel ezelőtt kaptunk városi rangot IV. Béla királytól, míg 210 évvel ezelőtt Mária Terézia szabad királyi városi rangot adományozott Komáromnak. Az ünnepi ülésen városunk díszpolgárává avatták Nemes Andrásnét, a Kecskés László Társaság kuratóriumi elnökét, Pro Urbe-díjat kapott Miskolczi Julianna Európa-bajnok sportlövő, Másik Lehel zeneszerző, György Károlyné Rabi Lenke helytörténész, Nagy Judit képzőművész és Potháczky Mária a Bozsik József Általános Iskola igazgatónője. Polgármesteri díjban részesült Egyed László versmondó, Tonomár István a Jókai mozi nyugalmazott vezetője és a Komáromi Úszóklub Sportegyesület.

A hivatalos megnyitó másnapján dr. Molnár Attila a legkisebbeket, az óvodásokat is köszöntötte a Szabadság téren, ahol a gyerekek legnagyobb örömére lufizápor zúdult a nyakukba.

Április 28-án a városi Komáromi Fotóbarátok Körének tárlata nyílt meg az Arany 17. Rendezvényközpontban. A képeken az egykori és a mai Komárom utcaképei láthatók. Monostori erőd szintén helyet adott egy időszaki kiállításnak, mely az önkéntes tűzoltóság és a katasztrófavédelem mindennapjait mutatja be. A tárlatot Czomba Péter, a Komárom-Esztergom Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója nyitotta meg. Az eseményen részt vett dr. Kancz Csaba kormánymegbízott, aki emlékeztetett, sokszor a tűzoltóknak és a katasztrófavédelmi szakembereknek köszönhetjük életünket, vagyontárgyaink megóvását. Áldozatos munkájuk nélkül bizonyosan nem tudtuk volna megállítani a 2013-as dunai rekordárvizet sem.

A Komáromi Napok szerves része a történész konferencia, ahol ezúttal a hadsereg és a politika kapcsolata került terítékre. Kiss Vendel, a Tatabányai Múzeum történésze úgy nyilatkozott, amióta létezik politika, azóta van hadsereg, és fordítva. A kettő egymástól elválaszthatatlan, egyik sem létezik a másik nélkül, hiszen a politika kijelöli a célokat, a hadsereg pedig végrehajtja azokat.

A fesztiválon ezúttal az Anconai szerelmesek című zenés komédiát vitte színre a Magyarock Dalszínház társulata, míg a Magyar Lovas Színház a tavalyi év nagy sikerét, a Kincsemet játszotta.

Hagyományosan szélesre tárta kapuit a Móra Ferenc Iskola, ahol ezúttal időutazásra hívtak mindenkit a katonai viseletek és a fából készült használati tárgyak világába. Közös énekkoncertet adtak az Egressy Béni Zeneiskola és a budapesti Bartók Béla Zeneiskola növendékei, ahol a klasszikus darabok mellett a jazz is felcsendült.

Április 30-tól a koncerteké volt a főszerep, énekelt nekünk a Twinner, a Borra-Való együttes, a Guns and Roses Tribute Zenekar, a Magyarock Musical Band, a Zúzda placcon pedig a helyi amatőr rock zenekarok mutatkoztak be. Az első igazán fergeteges, az egész Jókai ligetet megtöltő bulit a csikidam nagymestere, Szikora Robi és az R-GO gidák adták, őket másnap a Hooligans, majd Charlie a Belga, az Ivan & The Parazol, és Ganxsta Zolee és a Kartel követte.

Szintén április 30-án érkeztek hozzánk a romániai Szászsebes és a lengyelországi Sosnowiec testvérvárosi küldöttségei.

A sportprogramok kedvelői ezúttal sem maradtak le a kötélhúzó versenyről, amit a Komáromi Szakállasok szerveztek, immár tizenötödik alkalommal. Az erősebbnek ezúttal ismét az északiak bizonyultak, bár a mérleg nyelve még mindig a mi oldalunkra billen, az állás 13:2. A szakállas és erős embereknek ezúttal is mindkét városrész polgármestere szurkolt, akik a megmérettetés után elmondták: itt nincs vesztes vagy győztes, hiszen egy célért, közösen dolgoznak.

A Komárom-Komárno futóverseny túlnőtt a Komáromi Napokon, hiszen 41. alkalommal álltak rajthoz a futók, akik ezúttal az észak-komáromi sportcsarnoktól indulva teljesítették az 5,5 vagy a 10 kilométeres távot. A Jókai ligetben felállított célba ezúttal is befutott Kovács Koko István.

A Miénk a színpad három napon át adott lehetőséget a helyi csoportok bemutatkozására, elsőként az óvodások, majd az iskolások, végül a civil szervezetek álltak színpadra. A Jókai ligetbe egész hétvégén várták a családokat, számos programmal készültek, volt kézműves foglalkozás, lovagoltatás, báb- és meseelőadás.

Kispályás labdarúgó meccset vívtak az észak-komáromi játékvezetők, sor került a komáromi labdarúgó csillagok találkozójára, de összecsapott a KVSE és a Tardos is, megyei első osztályú bajnoki mérkőzésen.

Két év kihagyás után városunk főterén, a Szabadság téren találkoztak ismét a veteránozás szerelmesei, felsorakoztak itt a Jávák, a Dongók, a Czetkák, a Hondák és a Pannóniák mellett a szocializmus relikviaszámba menő autói is. Az egyik különlegességnek Schmidt László 1975-ös Pannóniája számított, a motor története nem mindennapi. A kétkerekűből 50 darabot kapott a kormányőrség, ők kisérték az egykori Szovjetunió első emberét Brezsnyevet magyarországi látogatása során.

A Komáromi Napok előtt rajzpályázatot hirdetett a Szőnyi Lovas Sportegyesület, Barátom, a ló címmel. A felhívásra 271 alkotás érkezett, ezekből a művekből nyílt meg az istállógaléria az egyesület Kossuth utcai pályáján. A zárónapon a borús idő ellenére a Maya Triónak sikerült mediterrán hangulatot teremtenie a Jókai ligetben, ahol őket követően a retró korszakot idézte a TNT és a Happy Gang fellépése. Programokból Észak-Komáromban sem volt hiány, hogy csak néhány fellépőt említsünk, színpadra állt Gájer Bálint, Hien, Pély Barna, a Ghymes, az Anima Sound System. A záróbulit a Quimby adta a Klapka téren, ahol ezúttal is impozáns tűzijáték búcsúztatta a 24. Komáromi Napokat.


Galéria: 24. Komáromi Napok