Hírek



2016. 03. 16.
Hódít a japán harcművészet

Évszázados szamuráj hagyományokat követ a mindössze 25 éves harcművészeti ág, a shinkendo, vagyis az igaz kard útja. Hazánkban számos dojo alakult az elmúlt években, Észak-Komáromban 10 éve jött létre a Várhegyi Attila sensei vezette Észak hídja dojo.


A shinkendot Obata Toshishiro sensei alkotta meg, aki egy ősi szamuráj család leszármazottja. A szamurájok, vagy kevésbé ismert nevükön a bushik, egy etikai kódex, a bushido szerint éltek. Ez tartalmazta a fő erényeket: az egyenes jellemet, a tiszteletet, az igazságosságot, a becsületességet, a könyörületességet és a hűséget.

- Az edzéseken bokkent, azaz fakardot használunk, melynek súlya fél kiló körül mozog. Ez megterheli az izmokat és az ízületeket, így elsősorban azoknak ajánlott, akik már kifejlett izomzattal rendelkeznek. Nem erőnléti edzésről van szó, így 50-60 évesen is lehet gyakorolni a shinkendot. Előképzettséget nem igényel, a fiúk és a lányok egyaránt űzhetik. Ha valaki szeretné kipróbálni, jöjjön el hozzánk. Eszközöket biztosítunk, nem kell mást hoznia csak tréningruhát. Aki komolyan gondolja, és vizsgázni szeretne, annak be kell szereznie egy gít, az első sikeres vizsga után pedig jogosulttá válik a hakama (fekete szoknyanadrág) viselésére - magyarázta Gajzágó Gergő instruktor.

A shinkendo nem versenysport, a páros gyakorlatok is előre meghatározott koreográfia szerint zajlanak. A cél ezek tökéletesítése. A vizsgarendszerben ősi japán rangokat használnak, 7 tanuló és 7 mesterfokozat létezik. Az önkontroll és a koncentráltság fontos fogalmak a shinkendoban, hiszen egy 70 centis pengeéles karddal dolgoznak.

- A szamurájok a kardjukkal éltek, egyes részeire 70 különféle megnevezést használtak. Tartozott hozzá etikett is, ha a szamuráj a jobb oldalán viselte, akkor nem volt kész a harcra, például vendégségbe ment, ha viszont a bal oldalán, akkor bármikor előránthatta. A katana kard enyhén ívelt, ezt a kovácsolási technikájának köszönheti, a hátoldala lassabban hűlt ki. Damaszkolt, vagyis hajtogatott pengéjű - tudtuk meg Gajzágó Gergőtől.

Vörös Zoltán évekkel ezelőtt ismerkedett meg a shinkendoval, Győrből érkezett az Észak hídja dojoba.

- 2010 óta shinkendozom. A szellemisége fogott meg. Nem versenysport, hanem harcművészet, ahol önmagunk tökéletesítése a cél. Nem csupán az edzéseken van ránk hatással, hanem a mindennapok során is - mondta Vörös Zoltán.

Aki szeretné kipróbálni az igaz kard útját, az minden hétfőn 18 és 20 óra között megteheti az észak-komáromi Marianum Iskolaközpont tornatermében.

Bővebb információ a www.shinkendo.huoldalon található.