Hírek



2016. 05. 24.
Termelői-vásárlói közösség alakult

A házunk-táji nevű közösség célja, hogy a tudatos vásárlók igényeit valamint a helyi és környékbeli termelők kínálatát közelítsék egymáshoz. A közösség nemrég nyílt napot tartott a Pannon Kincstár Tanoda udvarán. Az érdeklődők sajtokat, hús- és tejtermékeket, lekvárokat kóstolhattak, emellett személyes kapcsolatot alakíthattak ki a termelővel.


A kezdeményezés nem új keletű, hazánk számos pontján működik hasonló. Komáromban is egyre nagyobb igény mutatkozott erre, így Horváth Gyöngyi felkarolta a szervezést.

- Egyre több a tudatos fogyasztó, akik szeretnék tudni, hogy mit esznek, ki készíti az adott terméket, és az mit tartalmaz. A kis- és őstermelőknek nem egyszerű a feladatuk, hiszen gyakran mindent maguk csinálnak, a reklámot és az értékesítést is. Sokszor kilométereket utaznak, a piacon asztalpénzt fizetnek, de előre nem tudhatják, hogy mekkora lesz a forgalmuk. Ezért alakítottam meg a Házunk-táji termelői és bevásárlói közösséget. A termelők elmondják, hogy mi áll rendelkezésükre, a vásárlók pedig azt, hogy miből mennyit kérnek. Ezt követően a termelő kiporciózza az adagokat és a hét egy bizonyos napján, minden csütörtökön 17 órára elhozza a Pannon Kincstár Tanoda (2900, Komárom, Szélső utca 5.) udvarára, ahol a vásárló átveheti azt - magyarázta a közösség működését Horváth Gyöngyi.

A bemutatkozó napon komáromi, koppánymonostori és naszályi termelőkkel találkozhattak az érdeklődők, akik sok finomságot kóstolhattak.

- Nagy álmunk a gyermekeimmel közösen, hogy egyszer egy farmon éljünk és magunk gazdálkodjunk. Most is sok mindent készítek odahaza. Fontosnak tartom, hogy olyan élelmiszereket fogyasszunk, melyek eredetében biztosak vagyunk. Ez a közösség azt is lehetővé teszi, hogy jó kapcsolatot alakítsunk ki a termelőkkel, akiktől rengeteg tanácsot is kaphat az ember - vallotta az egyik vásárló, Czidlina Ildikó.

A nyílt napon bemutatta finomságait a koppánymonostori Kocka Lajosné is, aki nyugdíjazása után váltotta ki a kistermelői engedélyét.

- Az egyik gyermekem liszt- és tartósítószer allergiával küzd, ezért már régóta tartósítószer nélkül teszem el a befőtteket, savanyúságokat és lekvárokat. Úgy döntöttem, hogy a felesleget értékesítem. Ez a közösség azért jó, mert többen megismernek, nem kell asztalpénzt fizetni és kiszámíthatom, hogy egy adott napon mekkora bevételre számíthatok - tudtuk meg Kocka Lajosnétól.

A közösséghez a vásárlók részéről bárki csatlakozhat, a termelők részéről pedig azok, akik a jogszabályi előírásoknak megfelelnek. Bővebb információ a hazunktajitbk@gmail.com e-mail címen kérhető.