Hírek



2016. 05. 27.
Hangszersimogató indult a városban

Az önkormányzat támogatásával valósul meg városunk óvodáiban a hangszersimogató címmel az a hazai viszonylatban is úttörő program, amit a nemrégiben Halmos Béla-vándordíjjal kitüntetett Horsa István állított össze. A kezdeményezés célja, hogy a kisgyermekek kézzelfogható közelségből ismerkedjenek meg a népzenével és a népi hangszerekkel. A programindítónak a Tóparti Óvoda adott otthont.


Az óvodások nemcsak kézbe vehették, de meg is szólaltathatták az egyes hangszereket, így a kecskedudát vagy a nyenyerét. A népi muzsikus elmondta, ha úgy szeretnénk zenélni, ahogy azt elődeink tették, akkor olyan módszerekkel is kell tanulnunk.

- Őseink nem jártak zeneiskolába, egyszerűen körülvette őket a muzsika. Egyszerre több hangszeren tanultak meg játszani, először a kísérő hangszereken, aztán ha valaki nagyon tehetséges volt, akkor pírmássá válhatott. Hat éve vezetem az Ördöngös Népzenetanodát, és észrevettem, hogy a gyerekekben ösztönösen benne van a zene, szinte tanulás nélkül el tudják sajátítani. Borcsa lányomat sem tanítottam soha zenélni, egyszerűen őt is "csak" körülvette a muzsika - mondta Horsa István.

A hangszeres órán a csoport tagjai megismerkedtek az egyes népi hangszerekkel, azok megszólaltatási nehézségeivel is. A többéves program megvalósulását az önkormányzat támogatja.

- Fontos számunkra a magyar népi kultúra hagyományainak ápolása. Horsa Istvánnak köszönhetően a komáromi gyerekek a legősibb módszerekkel tanulhatják a zenélést. Az önkormányzat a polgármesteri keretből és a civil szervezeteknek nyújtott támogatásból tudja finanszírozni a programot, ami több éven át valamennyi óvodába eljut - mondta el dr. Molnár Attila polgármester, aki hozzátette, hogy a város Horsa Istvánt jelölte a megyei Príma-díjra.

A hangszersimogató elindításához nem véletlenül választották a Tóparti Óvodát. Ide jár ugyanis Horsa István kislánya, Borbála is.

- Borcsi színt visz a hétköznapjainkba. Több erdélyi népdalt hozott már nekünk, társaiban kialakította az igényt a népzenére. Az óvodában A játszani is engedd! program szerint nevelünk, aminek szerves része hagyományaink megőrzése. A Micimackó csoportnak van is egy kedvenc hangszere, a "csipisüti", vagyis az erdélyi ütőgardon, amit csípni és ütni kell, hogy szóljon - magyarázta a Micimackó csoport óvónője, Ágoston Zsuzsanna.


Galéria: Hangszersimogató indult a városban