Hírek



2016. 08. 22.
Él nemzet e hazán!

Ünnepségek, nemzetközi íjász- és jurta találkozó, valamint futóverseny egyaránt tarkították a Szent István napi ünnepi rendezvények sorát városunkban.


A dr. Molnár Attila polgármester részvételével megtartott programsorozat délelőtt a koppánymonostori városrészben kezdődött. A Vezérek parkjában beszédet mondott Czita János alpolgármester és Körösi Flórián a Koppánymonostori Kulturális Egylet vezetője. Mindketten az összetartozás fontosságáról, Európa keresztény voltának megtartásáról beszéltek. Kifejtették, hogy a szentistváni hagyaték megvalósításához iránymutatást adnak királyunk intelmei és politikai cselekedetei. Az együttélés legfontosabb eleme a család és a nemzet, összetartozásunk alapvető értékei a hűség, a hit és a szeretet. Első királyunk egész uralkodását a Kárpát-medence egységének megteremtése és a kereszténység elterjedése jellemezte. Külpolitikánkban egyensúlyra kell törekednünk, de ragaszkodnunk kell nemzeti önazonosságunkhoz - fogalmazódott meg a koppánymonostori ünnepségen, ahol a Duna Népdalkör működött közre.

Délután a szőnyi Petőfi Sándor Művelődési Házban megtartott ünnepségen dr. Kreft-Horváth Loránd alpolgármester szólt a jelenlévőkhöz, aki Szent István hagyatékának üzenetéről beszélt.

- Ez a nap üzeni, hogy Magyarországot a történelmi viszontagságok ellenére sikerült megőriznünk és megtartanunk, hogy egységre van szükség a nemzeti lét megtartásához és, hogy a jelenben is tennünk kell a hazáért, hogy gyermekeinknek örökül adhassuk ezt a szép, élhető országot - mondta az alpolgármester.

A Szűcs József és a Duna Népdalkör közreműködésével megtartott ünnepi műsor után Nagy Attila református lelkipásztor megáldotta az új kenyeret, amit az alpolgármester szegett meg. Az ünnep apropóján begyújtották a művelődési ház udvarán álló kemencéket, melyekben számos cipót sütöttek, ezt a jelenlévők megkóstolhatták, sőt haza is vihették.

Az ünnepi megemlékezések sora Észak-Komáromban zárult. A 2009-ben felavatott Szent István szobor lábánál Komárom díszpolgára, Koltay Gábor filmrendező, Érdemes művész mondott beszédet, aki kifejtette, valószínűleg sokat tudunk Szent Istvánról, de vajon tudjuk-e mi a ma is vállalható öröksége, amit a megváltozott történelmi körülmények között követnünk kellene?

- István király életműve az, hogy mi itt, a Kárpát-medence közepén magyarként létezünk, magyarul beszélünk, és a történelem kemény viharai ellenére magyarok tudtunk maradni, minden nehéz helyzetből, még akár Trianon után is fel tudtunk állni - hangzott Koltay Gábor beszédében.

Felhívta a jelenlévők figyelmét István Szent Imréhez írott Intelmeire is. Ennek több pontja a mai korra is könnyedén alkalmazható. Gondolatmenetét folytatva kitért arra is, hogy az Európai Unió alapítói keresztény Európában gondolkodtak, ám a keresztény értékek vállalása hiányzik az európai alkotmányból. Végezetül elmondta, fontos lenne, hogy a Duna két partján élő magyarok feszültség nélkül, őszintén tudjanak beszélni a történelemről, Szent Istvánról, első királyunk politikai és szellemi jelentőségéről.

A Szolnoki Művésztelepen hatodik alkalommal készítették el a Magyarok Kenyerét. A 250 kilogrammos kenyérbe lipóti liszt, zentai kovász, beregszászi forrásvíz, sepsiszentgyörgyi só és komáromi burgonya került. A pékek 5 darab 60 kg-os kenyeret is készítettek, ezek Felvidékre, Kárpátaljára, Vajdaságba, Székelyföldre és az anyaországba kerültek. A komáromi cipót Ft. Elek László esperes-plébános szentelte meg és Nt. Nagy Zsolt lelkipásztor áldotta meg.

A szabadtéri ünnepség koszorúzással ért véget, ezt követően a jelenlévők átvonultak a Szent András templomba, ahol szentmisére került sor.

A kiegészítő programok között a Fenyvesnél rajthoz álltak a legkisebbek, az óvodások, hiszen őket is várta a versenyt szervező és idén 20 éves fennállását ünneplő Komárom-Európa Futó Egyesület. Városunk legkisebbjei közel félszázan voltak, minden induló érmet és csokoládét is kapott. Ahogy azt az egyik főszervezőtől, Dobi Zsigmondtól megtudtuk, a Fenyves futáson az elmúlt két évtizedben általában 150-160 futó vett rész, idén azonban mintegy 300-an álltak rajthoz. Ez annak volt köszönhető, hogy egyrészt az államünnep szombatra esett, másrészt a két megszokott táv (3,2 kilométer és 13,2 kilométer) mellett a jubileum alkalmából egy 20 kilométeres versenyt is hirdettek.

- A legtöbben mindig a 3,2 kilométeren indulnak. Fiatalok, középkorúak és 60 év felettiek egyaránt. Nem csupán a környékről érkeznek futók, de az ország távolabbi pontjairól és Szlovákiából is. A 20 kilométeres távon közel 50 indulót számoltunk - mondta el a szervező. Ez utóbbit a budapesti Balázs Levente nyerte meg, aki 1 óra és 8 perc alatt teljesítette a távot. Megtudtuk tőle, hogy számára a futás egyfajta életérzés, a Fenyves futáson először vett részt.

Az államalapítás kapcsán hét éve idézi fel hagyományainkat és őseink életmódját az Erődváros Íjász Sportegyesület. Kezdetben a Csillag erőd, pár éve azonban az Igmándi erőd ad otthont a nemzetközi íjász- és jurtatalálkozónak. A látogatók egymásnak adták a képzeletbeli kilincset, hiszen az íjászpálya mindig tele volt és a lovak hátára is mindig felült valaki.

- Tudatosan időzítettük ezt a rendezvényt augusztus 20-ra. Amellett, hogy családi napot szerettünk volna tartani, fontosnak ítéltük a hagyományok megismertetését is. Idén meghívtuk a gyömrői Szent György Lovagrendet és a diósdi Kurszán Íjász Egyesületet, így összesen három jurtát tudtunk felállítani. A Vadászmadár Kft. jóvoltából vadászmadarakkal ismerkedhettek az érdeklődők, a nagy melegre való tekintettel vízi csatát is rendeztünk, míg Tókics Mihály csikós bemutatójára tömeg gyűlt össze - mondta Thoma Judittól, az egyik szervezőtől. A találkozóról nem hiányozhattak az ostorosok és a táncosok sem.


Galéria: Él nemzet e hazán!