Hírek



2017. 03. 13.
Tisztelet a bátraknak! - március 15. Komáromban

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 169. évfordulója alkalmából városunkban több helyszínen is megemlékeztek a hősökről.


Elsőként az óvodások idézték fel dalokkal és versekkel a múltat, majd a Kopjafás emlékparkban, a szőnyi Petőfi Sándor Művelődési Házban, valamint az észak-komáromi Jókai szobornál és a Klapka téren tartottak ünnepséget. A Monostori erődben Kokárda fesztivállal készültek. Az eseményeken részt vett Észak- és Dél-Komárom vezetése, a képviselő-testületek tagjai, továbbá a történelmi egyházak és az intézmények vezetői.

Március 14-én az Alapy parkban városunk óvodásai helyeztek el saját kézzel készített nemzeti színű díszeket - ezzel vette kezdetét az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 169. évfordulójáról való megemlékezés. A kicsik dalokkal és versekkel idézték az egykor élt hősök emlékét, míg Argai Éva a nemzeti ünnep történetét ismertette az óvodásokkal. Az ünnepséget Hamrák Zsófia tanácsnokasszony szervezte.

Díszlövéssel és a Himnusz eléneklésével indult a megemlékezés a Kopjafás emlékparkban, ahol közreműködtek az izsai hagyományőrzők, az észak-komáromi szekeresgazdák, az 1848/49-es Forradalom és Szabadságharc Hagyományőrző Egyesület tagjai, Korpás Éva és Havay Viktória népdalénekesek, Horsa István és népi zenekara, valamint a Garabonciás Néptáncegyüttes. Az ünnepi műsort idén a Kultsár István Szakközépiskola diákjai adták, beszédet városunk díszpolgára, Dr. Borhy László akadémikus mondott, aki szólt a helyi események katonai és polgári vonatkozásairól egyaránt.

- Komárom a Habsburg Birodalom legnagyobb erőssége volt, ezért megtartása vagy elfoglalása kulcsfontosságúnak számított mindkét fél számára. Itt ért véget a szabadságharc 1849. október 4-én, másfél hónappal a világosi fegyverletételt követően - mondta Dr. Borhy László.

Zsúfolásig megtelt a Petőfi Sándor Művelődési Ház, hiszen a szőnyi városrészben is minden évben megemlékeznek a szabadságharc kitöréséről. Ünnepi beszédében dr. Kreft-Horváth Loránd alpolgármester a magyar kártya történetét idézte fel, mely 1830 körül született meg. Akkor, amikor forradalmi mozgalmak ébredtek Európa szerte. Schneider József kártyafestő nem véletlenül választotta Schiller 1804-es drámájának, a Tell Vilmos figuráit. A korabeli cenzúra soha nem engedte volna, hogy a lapokra a magyar történelem hősei kerüljenek.

- A kártyák üzenetet hordoztak: az ország nem szabad a Habsburg Birodalom uralkodása alatt! A szabadságharc leverése után a kártyákat elkobozták és megsemmisítették. Az angliai emigrációnak köszönhetően azonban megmaradtak és máig a szabadság szeretetét és a magyarok leleményességet hirdetik - mondta dr. Kreft-Horváth Loránd.

Észak-Komáromban először a Jókai szobornál gyűltek össze az emlékezők, ahol Bukovszky László történész elmondta, ha van a magyarságnak szép és reményt keltő ünnepe, akkor az március 15-e az.

- Az akkori elit képes volt arra, hogy önmagát és a társadalmat újra megfogalmazza, határozott véleményt mondjon és fordítson a nemzet sorsán - hangzott a múltidézésben, ugyanakkor Bukovszky László. A tiszteletadás a Klapka téren folytatódott, ahol dr. Borhy László akadémikus szólt az egybegyűltekhez.

A megemlékezések mindenütt koszorúzással értek véget.

2013 óta rendez Kokárda fesztivált a Monostori erőd. A program idén rekordszámú, közel ezer látogatót vonzott. A családi eseményen a gyerekek hat állomásból álló feladatsort teljesíthettek. Jutalmul kitűzőt és menlevelet kaptak. A MonoStory Erődszínházi Társulat a Pilvax kávéházat idézte fel, de volt tüzér-bemutató, korhű ruhában való fotózás és jelmezes tárlatvezetés is.



Galéria: Tiszelet a bátraknak