Hírek



2017. 10. 16.
TÁRSADALMI VITA a komáromi külterületi utak, utcák új elnevezéséről

Tisztelt Komáromiak! A helyi önkormányzatokról szóló törvény alapján minden belterületi és olyan külterületi közterületet el kell nevezni, amely olyan ingatlanhoz vezet, amelyen az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény szerinti épület található.

Városunk külterületén több olyan ingatlan is található, melyet jelenleg csak helyrajzi szám jelöl. A képviselő-testület legutóbbi ülésén első körben tárgyalta az egyes útszakaszok új elnevezéseit. A városvezetés ugyanakkor döntött arról is, hogy az elnevezéseket, azok véglegesítése előtt széles körű társadalmi vitára bocsátja.

Az előterjesztésben az alábbi közterület elnevezések szerepeltek:

Öreghegy utca:
A testület a Mocsai út mellett található belterületi zártkertben lévő utat Öreghegy utcának javasolja elnevezni.

Szőlők-alja utca:
A Mocsai út melletti belterületi zártkertben lévő út a jövőben a Szőlők-alja utca nevet kapná.

Túróhegy utca:
A szőny-déli vasútvonal melletti belterületi zártkertben található területet Túróhegy utcának neveznék.

Bánomi dűlő:
Komárom szőnyi területén lévő külterületi zártkertben található Bánomi dűlő közvetlenül a Tatai útról megközelíthető, melynek nevét a továbbiakban is változatlanul javasolja hagyni a testület.

A szőnyi városrészen található Bélapuszta több olyan utcával is rendelkezik, melyek jelenleg csak helyrajzi számmal vannak nyilvántartva. A korábban Gróf Zichy Béla tulajdonában lévő területen eredetileg mezőgazdasági tevékenységeket folytattak. Az utcák elnevezésekor a Városháza munkatársai törekedtek a mezőgazdaságra utaló nevek választására, valamint a birtok korábbi tulajdonosai emlékének megőrzésére. A fentiek alapján Bélapusztán az alábbi utcanevek bevezetését javasolja a testület: Arató utca, Bála utca , Cséplő utca , Gabona utca, Gyürky utca , Solymosy utca és Zichy utca.

Újszállási út:
Koppánymonostoron található Újszálláspuszta. Az Újszállási út végén lévő külterületi útszakaszon álló ingatlanok tartoznak ide. Újszálláspusztától az 1-es sz. főútig terjedő útszakasznak jelenleg nincs neve és az ipari park bővülésével ennek a szakasznak az elnevezése is fontossá válhat. Az szakaszt Újszállási útnak javasolja elnevezni a képviselő-testület.

Honvéd és Ulánus utcák:
Az 1948/49-es szabadságharcnak emléket állítva Herkálypuszta útszakaszait Honvéd utcának, Ulánus utcának (Az ulánusok lengyel eredetű könnyűlovas fegyvernem volt a 18. századtól a 20 század közepéig) neveznék a jövőben.

Az elnevezés történelmi háttere: Az 1848 decemberétől, 1849. szeptember 27-éig tartó komáromi vár ostroma az 1848-/49-es forradalom és szabadságharc kiemelkedő hadászati eseménye volt. A Klapka György vezette várvédők a világosi fegyverletétel után másfél hónapig kitartottak az osztrák túlerő ellen és egész Európában utolsóként tették le a fegyvert. Szeptember 27-én végül aláírták a vár átadásának feltételeit tartalmazó okmányt, az úgynevezett "hódolati szerződést", melynek színhelye Haynau hadiszállása, a Komáromtól kb. 4 km-re levő Herkálypuszta volt.


Ó-Igmándi út:
A 13-as számú főút mellett húzódó Csémpusztától a Török Ignác utcáig tartó útszakasz volt régen az Igmánd felé vezető út. Ennek az útszakasznak az elején a Török Ignác utca kereszteződésénél ma is megtalálható a régi vámőrház. Mindezek figyelembevételével a testület az Ó-Igmándi út elnevezést javasolja a szakaszon.

Tuba János utca:

A koppánymonostori városrészen a Székely Bertalan utca meghosszabbítása indokolttá tette az új útszakasz elnevezését, melyre a testület a Tuba János utca javaslatot tette.

Az elnevezés történelmi háttere:

Tuba János (Komárom, 1855. december 5. – Komárom, 1921. szeptember 17.) országgyűlési képviselő, bankigazgató és laptulajdonos. Komáromi családból származott, apja Tuba Sámuel. A helyi református iskola elvégzése után a pápai református kollégiumba került. Jogász lett, szülővárosába hazatérve 1878-ban elnyerte az aljegyzői, majd hat évvel később a főjegyzői tisztséget. Még Pápán megnősült, Takács Ilonát vette feleségül. Három évtizedig törvényhatósági bizottság választott tagja, az iskolaszék tagja, majd évtizedekig elnöke és végül díszelnöke volt. 1880-ban alapítója és 1886-tól haláláig laptulajdonosa volt a Komáromi Lapoknak és ezzel egy csapásra bekerült a közélet forgatagába. 1892-től a Komárom-vidéki takarékpénztár igazgatója és 1905-ig Komárom országgyűlési képviselője volt. Kezdeményezője volt az állandó dunai vashíd felépítésének és a Klapka-szobor felállításának. A Jókai Egyesületnek pedig alakulásától társelnöke volt. A Magyar Népszövetség titkára volt. Klapka György és Jókai Mór temetésén is beszédet mondott, illetve földet vitt Komáromból a sírjukra.

Tisztelt Komáromiak!

A kültéri utcák, utak elnevezésével kapcsolatos javaslataikat, észrevételiekt 2017. november 6-áig várjuk az alábbi e-mail címen: jegyzoi.titkarsag@komarom.hu

A kérdéses szakaszok neveinek véglegesítéséről Komárom Város Képviselő-testülete 2017. novemberi ülésén dönt.

Közreműködésüket köszönjük!

AZ UTAK ELHELYEZKEDÉSÉT A CSATOLT MELLÉKLET TARTALMAZZA!
(Kapcsolódó letölthető dokumentum)


Komárom, 2017. október 11.

Tisztelettel:

Dr. Molnár Attila
polgármester

Dr. Baksa-Ströcker Renáta
jegyző


Kapcsolódó letölthető dokumentum