Hírek



2020. 05. 17.
Most különösen fontos az egymásra figyelés, a beszélgetés, a törődés

Mind társas lények vagyunk, szülök, felnőttek gyerekek egyaránt. A jelenlegi helyzetben a társas kapcsolatok tudják ellensúlyozni azt a sok stressz által kiváltott negatív hatást, ami miatt sokszor magányosnak, elszigeteltnek, akár kontrollt vesztettnek érezzük magunkat. Kallay Katalin klinikai szakpszichológus elmondta, hogy minden gyermek, minden korosztály érzi, hogy nagy változás következett be az életükben és a családtól, a szülőktől várják az útmutatást. Éppen ezért a szülőknek kiegyensúlyozottnak kell maradniuk.

A gyerekeket is megviseli a bezártság és ezt a feszültséget minden gyermek másként vezeti le. Van, aki visszahúzódóvá válik, van, aki felpörög és így vezeti le az energiáit. A szakember szerint most érdemes ennek teret adni. A közösséghiány minden korosztályt máshogyan érint.

Az óvodások helyzete nehezebb, hiszen náluk nincs előre eltervezett foglalkozásrend amit otthon követni tudnak. Az ő elemük a játék, így ismerik meg a világot. 3 és 6 év között fejlesztik az érzelemkészletüket és ez a szociális közösségben fejlődik, aminek a hiányában most, a családokra, a szülőkre hárul a nagyobb feladat. Érdemes teret adni az érzelmeiknek, sőt megnevezni azokat. A gyerekek sokszor maguk, például játék során dolgozzák fel az érzelmeiket, ebben mindenképpen partnereknek kell lenniük a szülőknek. Fontos a kapcsolattartás, hiszen a társaik nélkül a kicsiknek is nehéz. Érdemes felhívni a kis barátokat, és a gyerekeknek segíteni a videós kommunikációban

Az iskolásoknál már más a helyzet. Ők folyamatosan le vannak kötve, feladatuk van, de érdemes számukra napirendet felállítani, ezzel is elkerülhető a napi konfliktushelyzet. Kallay Katalin hangsúlyozta, az iskoláskorú gyerekek magabiztosabban kezelik a technológiát, könnyebben tudják tartani a kapcsolatot kortársaikkal, barátaikkal. A szülőknek nyilván feltűnik, hogy megnőtt az az idő, amit a gyerekeik a képernyő előtt töltenek, de ez a képernyőidő helyettesíti most a közösen eltöltött idő, a játszóteret, a közös bandázást. Az iskolás gyerekek így próbálnak, így tudnak most kapcsolatot tartani egymással

A szakember szerint a legnehezebb dolguk most a serdülőknek, a kamaszoknak van, hiszen ők éppen a családtól való leválás és a kortársak felé nyitás időszakában vannak. Éppen ezért, ha most jobban elvonulnak a családtól, ha igényük van a magányra, akkor ezt a szülőknek, a családnak meg kell értenie és elfogadnia és végül, a szülőknek éppen úgy fontos a kapcsolattartás a rokonokkal, barátokkal, mint gyermekiknek a társaikkal, barátaikkal.