Hírek



2012. 02. 09.
"Megmentettük a kórházat"

Mint ismeretes hazánk jelenlegi egészségügyi struktúrája fenntarthatatlan és finanszírozhatatlan, épp ezért a szaktárca várhatóan még ebben a hónapban nyilvánosságra hozza az országos egészségügyi szerkezetátalakítás részleteit. A komáromi Selye János Kórház hónapok óta tartó funkcióváltásával kapcsolatban nemrég történt egyeztetés Budapesten. A koncepció teljes részletességgel ugyan még nem ismert, azonban az már most látszik, az átalakítás számos előnnyel jár majd a komáromiak részére.


Dr. Ferencz Péter igazgató elmondta: az elmúlt hónapok során számos intézményre szabott szakmai egyeztetés zajlott, amelyeken a kórház vezetése mellett a GYEMSZI (Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség-és Szervezetfejlesztési Intézet), valamint a szakállamtitkárság képviselői vettek részt. Az elvárás az volt, hogy a kórház készítsen egy olyan átfogó szakmai koncepciót, amelynek alapján biztonsággal történhet meg az intézmény szerkezetátalakítása.

Figyelembe kellett venni, hogy a lakossági igények szem előtt tartásával a jelenlegihez képest milyen aktív kórházi ágyváltozások volnának kezelhetők. Szembesülni kellett azzal a ténnyel, hogy a sebészeti szakma az elmúlt esztendők során centrumokban fejlődött. Jelenleg kizárólag ott lehet biztonsággal sebészeti beavatkozásokat lebonyolítani, ahol rendelkezésre áll CT, mágneses rezonanciavizsgáló, és intenzív háttér. A nagy műtétek 5-6 évvel ezelőtt Komáromból Tatabányára kerültek át. A Selye János Kórház így a finanszírozási tételek jó részétől már korábban elesett. „A sebészeti szakma ketté lett választva, míg a kisebb beavatkozásokat helyben végeztük, a nagyobb műtétekhez a megyeszékhelyre kellett utazni. Az egyeztetések után egyértelművé vált, finanszírozási és szakmai okok miatt a komáromi kórházban a jövőben az egynapos sebészet létrehozását preferálja a szaktárca” – fogalmazott az igazgató.

A kórházban évente 500 szülés zajlik. Ebből a szülésszámból a jelen körülmények között finanszírozhatatlan a komáromi szülészet. Vannak olyan napok, hogy 2-3 szülést vezetnek, de van olyan időszak, amikor egyáltalán nincs szülés. Dr. Ferencz Péter hangsúlyozta: „Én magam is szülész-nőgyógyász vagyok, így tapasztalatból beszélek. A szülések túlnyomó többsége problémamentes, szinte „magától lezajlik”, kisebb hányaduk viszont azonnali beavatkozást igényel, amelyekhez intenzív háttér is szükséges lehet, azonban ezzel Komárom nem rendelkezik.

Dr. Ferencz Péter rámutatott: csökkenteni kellene a térségben végzett terhességmegszakítások számát. „Évente jelenleg több mint 200 abortuszt végeztetnek a nők kórházunkban. El kellene gondolkodni azon, ha ezek a babák megszülettek volna, akkor hogyan változott volna a helyzet a szülészet szempontjából.” Ugyanakkor érdemes elgondokodni a szülészet más finanaszírozási keretek között való fenntartásának lehetőségén is.

A Selye János Kórházban az előzetes tervek és az eddig napvilágra került szaktárcai elképzelések szerint egy 30-40 ágyas belgyógyászati rehabilitációs osztály, egy 25 ágyas krónikus belgyógyászati osztály, valamint egy egynapos sebészeti részleg működne, amely 10 ágyas nappali kórházi tevékenységgel egészülne ki, így a gyermekek nappali ellátása a jövőben is biztosított lenne. Fejlesztésre kerülne továbbá aktív reumatológiai fekvőbeteg ellátás és a járóbeteg szakellátás is, integrált kórházi ügyeleti szolgálat jönne létre, valamint kialakításra kerülne egy sürgősségi fogadóhely
is.

A tervek szerint a városban a jövőben reggeltől egészen az esti órákig elérhetőek lennének bizonyos szakrendelések. „Régi igény ez a komáromiak részéről. Számos olyan példát hozhat az élet, hogy a szakorvosi rendelési időn felül is szükséges a szakorvosi beavatkozás. Ennek feltételeit a kidolgozott koncepciónk segítségével igyekszünk megteremteni. A funkcióváltásnak köszönhetően a gyógyvízre alapozva várhatóan egy több százmilliós fejlesztés is megvalósulhat majd a komáromi kórházban.

Összességében tehát elmondható, hogy a betegek igényeihez jobban alkalmazkodó, azt még inkább figyelembe vevő rendszer jön létre” – vázolta az elképzeléseket az igazgató.