Hírek



2012. 12. 18.
Köszönet minden komárominak

2012 felemás év volt Komárom számára. Dr. Molnár Attila polgármester szerint a város megjárta a poklot és a mennyet is. A következő időszak reményei szerint már nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb lesz. Év végi visszatekintés.

-Polgármester úr így év végén visszatekintve, milyennek látja az idei esztendőt? Melyek azok a feladatok, amiket sikerült teljesíteni, és melyek azok, amik még váratnak magukra?

- Ha egyetlen jelzővel kellene illetni a 2012-es évet, azt mondanám felemás volt. Megjártuk a pokol felé vezető és a mennyország felé vezető utat is. Persze ez most lehet, hogy kissé patetikusan hangzik, mégis tény. Az már 2011 második felében nyilvánvalóvá vált, hogy városunk sem tudja magát kivonni a gazdasági válság kedvezőtlen hatásai alól, az idei költségvetést úgy kellett elfogadnunk, hogy a bevételi és a kiadási oldal között közel 2 milliárd forintos lyuk tátongott. Helyi adóbevételeink drasztikusan visszaestek. Ha visszagondolunk a februári hónapra, emlékezhetünk, hogy a bérkifizetés is problémát okozott az önkormányzatnak. Ugyanakkor mivel mindezen problémákat előre érzékeltük olyan feszes gazdálkodást vezettünk be- gondolok itt az intézmény-összevonásokra, vagy az elavult, 2002-es helyi adórendszer átalakítására - amellyel részben-egészében sikerült kivédenünk a gazdasági összeomlást. Emberfeletti munka volt. Az idei költségvetés elfogadásánál úgy fogalmaztam, amennyiben a működetést külső forrás bevonásával kell megoldanunk, nagy bajban leszünk. Ma már elmondhatom, hogy köszönhetően komáromiaknak, értem ezalatt a magánszemélyeket, a kis- és középvállalkozásokat, és a multikat, valamint a helyi gazdasági mikroklíma kismértékű javulásának a város túlélte a korábban túlélhetetlennek hitt időszakot. Reményeim szerint túl vagyunk a nehezén. Komárom helyi adókintlévősége 9,5 %, ami jóval kevesebb a korábbi években tapasztalt értéknél. Ezért köszönet illet minden komáromit, és a helyben működő céget, nélkülük nem sikerült volna! Településünk ma ott van aközött a 26 város között, amelynek nincs hitele, és tartozása. Ha figyelembe vesszük, hogy az év elején még milliárdos adósságot görgettünk magunk előtt, láthatjuk, hogy ez mekkora szó.

-A város gazdálkodása tehát kiegyensúlyozott, de mi a helyzet a munkahelyteremtés kérdésével, ez hogyan alakult az év során?

– E téren is kedvező adatokkal szolgálhatok. Nemrég kaptuk meg a legújabb statisztikákat, amelyek szerint városunk munkanélküliségi rátája 7,2 %. Ez messze az országos átlag alatt van, megyénkben pedig a legjobb. Köszönhető ez a Nokia által életre hívott bridge-programnak, és annak, hogy a társaság továbbra is a városban maradt, és még mindig 2100 családnak biztosít megélhetést. Gondoljuk meg, a Nokia Európában már csak Komáromban működteti üzemét, amely a komáromi gyár paramétereinek, a kormánnyal történt tárgyalásoknak köszönhető, bár talán némi szerény szerepünk nekünk is van benne. Pár napja több bíztató hír is napvilágot látott a céggel kapcsolatban, így teljes joggal remélhetjük, hogy a társaság képes lesz kilábalni az elmúlt éveket jellemező szorult helyzetéből. További örömteli hír, hogy idén két új társaság is gyökeret vert az ipari parkban, egy korábban érkezett cég pedig jelentős bővítést hajtott végre. Alpolgármester asszonnyal folyamatosan tárgyalunk új potenciális befektetőkkel, reményeim szerint a jövő év első heteiben be is jelenthetjük az új betelepülőt is. Itt jegyzem meg, hogy az önkormányzat a Vállalkozásfejlesztési Alapítvánnyal közösen jövőre is folytatja a helyi kis-, és középvállalkozások támogatását, a lehívható pénzeket pályázati önrészre, képzésekre és átképzésekre fordíthatják majd a vállalkozók. A városban gőzerővel folyik a közmunkaprogram. Ebben idén 172-en vettek részt. Azt gondolom tehát, hogy helyzetünkhöz és erőnkhöz képest mindent megtettünk a munkahelyek megőrzése, és továbbiak létrehozása érdekében.

-A közbiztonság terén történtek-e előremutató lépések az idén?

- Van adósságunk, van feladatunk, amit a saját bőrömön is tapasztaltam, mikor nemrég az én otthonomat is meglátogatták a besurranó tolvajok. Ugyanakkor komoly lépéseket is tettünk. A rendőrségnek biztosítottunk túlórapénz keretet, hogy minél több járőr lehessen kint a komáromi utcákon. Az általunk létrehozott, ingyenes zöld számon, a hét minden napján hívható 24 órás közterület-felügyelethez is havi több száz hívás érkezik. Látható, hogy a komáromiak magukénak érzik a szolgálatot. Nemrég tízmillió forintot nyertünk a városi térfigyelő-kamera rendszer bővítésére, amely a jövő elején meg is történik majd. Ha a szociális biztonságról beszélünk, ott érzékelhető, hogy a válság miatt egyre több igénylő jelenik meg a rendszerünkben. Rajtunk törvényi kötelességünk segíteni. Fontos, hogy a következő évben előremozduljunk bérlakásügyben. Ha lesz állami támogatás, ha nem, bővíteni szeretnénk állományunkat. Jelenleg mintegy 200 ilyen jellegű ingatlannal rendelkezünk. Egy-egy lakás megürülésekor azonban 40-50 igénylő jelentkezik be. Ezt kötelességünk orvosolni.

-Ahogyan más, a komáromiakat érintő problémákat is…

-Igen. És ahhoz, hogy ez minél zökkenő mentesebb lehessen az idei évtől egyfajta új közmeghallgatási rendszert vezettünk be, amelynek során kollégáimmal körzetbejárásokat tartottam, ahol testközelből tapasztalhattam meg a helyiek gondjait. Ezek a bejárások, és a hozzájuk kapcsolódó fórumok a tavasszal folytatódnak majd. Addig is a szőnyi és a koppánymonostori fogadóórák után a városmagban is tervezek tartani jó néhány közvetlen találkozót.

-A helyi ügyek után térjünk át a Komáromot érintő országos történésekre.

-Két történelmi jelentőségű döntés volt idén az Országgyűlésben, amely városunkat érinti. Az első, hogy ratifikálásra került az új Duna híd megépítése. A beruházás várhatóan 2015 és 2017 között zajlik majd. Az új híd új gazdasági impulzust jelent majd úgy a városnak, mint a térségnek is. A másik jelentős történés, egy régi adósságunk törlesztése volt. Javaslatomra, és a Kecskés László Társaság kezdeményezésére a Magyar Országgyűlés elsöprő többséggel, 317 igen szavazattal, április 12-ét a Felvidékről kitelepítettek emléknapjává minősítette. Ezzel, ha egyelőre csupán még csak szimbolikusan is, de végre elismerésre került annak a több tízezer embernek az ügye, akiket érintett ez a borzalmas és megalázó egyoldalú kitelepítés.

-Polgármester úr, az éves munka után a karácsony gondolom a családé lesz…

- Természetesen, és itt köszönetet is mondok a nekik, hiszen nélkülük nem sikerülne ezt a munkát végeznem. Az év során szinte csak fényképről látnak. A karácsony azonban csak róluk szól majd. Addig is itt az advent. A várakozás időszaka. Ezeknek a napoknak sajátos hangulata van. Ha csak tehetem, elmegyek a hajlani misére, hiszen lelkiekben feltöltődve egészen máshogy telik a nap is. A két ünnep közötti időszak aztán persze ismét munkával telik majd, hiszen nyakunkon a járási hivatalok felállítása, és tankerületi rendszer létrehozása. De ne szaladjunk ennyire előre! Egyik legszebb és legszentebb ünnepünk, a karácsony közeledtén egy kicsit próbáljunk az igazán fontos dolgokra figyelni. A családra, a szeretteinkre, az otthonra. Minden kedves komárominak áldott karácsonyt és sikerekben gazdag új esztendőt kívánok!