Hírek



2014. 03. 04.
Több évtizedre szóló fejlesztések

Stabil, kiszámítható és kiegyensúlyozott gazdálkodást hozó költségvetéssel számolhat Komárom önkormányzata, miután legutóbbi, soros testületi ülésükön nagytöbbséggel elfogadták az idei büdzsé főbb számait a város elöljárói. Dr. Molnár Attila polgármester joggal bizakodó, hiszen a közeljövő beruházásai összességében mintegy 30-35 milliárd forint érkezik a Duna parti településre. Kérdéseinkre a városvezető válaszolt.

Hogyan értékeli az idei költségvetést?

- Az Országgyűlés viszonylag korán, még december első felében szavazott és fogadta el hazánk 2014. évi költségvetését, így elegendő időnk maradt arra, hogy városunkban is előkészítsük a tervezett számokat, melyeket széles körben egyeztettünk az intézményvezetőkkel, a szakmai kollégiumokkal, a bizottságainkkal, a képviselő-testület tagjaival, valamint az idősügyi tanáccsal és a városi pedagógus szakszervezettel. Három szóval tudjuk jellemezni az idei büdzsét: stabilitás, kiszámíthatóság, kiegyensúlyozottság.

Bizonytalansági tényezőt ugyan okozhat a költségvetésben, hogy az egyik legnagyobb adózónk épp a tulajdonosváltás időszakát éli. Ez a tény érintheti a város gazdálkodását, reményeim szerint azonban inkább a pozitív hatásait érezzük majd mind az adóforintokban, mind pedig a munkahelyteremtést illetően.

Nem bíztunk semmit a véletlenre. Közel félmilliárd forintos fejlesztési forrást különítettünk el a költségvetésben, valamint a kiadási oldalon a tartalékalapokat úgy határoztuk meg, hogy ne okozzon traumát, amennyiben a bevételeink a tervezetthez képest esetleg másképpen alakulnak. Felelős, előrelátó gondolkodással állapítottuk meg a főbb számokat és a tartalékainkat.

A költségvetés a jövőbeni fejlesztések költségeit is tartalmazza. Melyek lesznek ennek az irányai?

- Elmondható, hogy Komárom idei esztendőre szabott fejlesztési elképzelései összhangban vannak a tavalyi beruházásokkal. Elsősorban a legfőbb fejlesztési irány a közintézményeket, valamint azok környékét érinti, hogy a városban élő gyerekek, a város fiataljai biztonsággal tudják megközelíteni az oktatási-nevelési intézményeket. Ennek okán kapott hangsúlyos szerepet a koppánymonostori városrészben a Tamási Áron utca fejlesztése, miután ezzel megoldódhat a Napsugár Óvoda, a bölcsőde és az orvosi rendelő biztonságos megközelíthetősége is. Látványos beruházás lesz a Jókai téri fejlesztés, az itt élők kérésére a Tengerészeti emlékmű környezete is megszépül, a feladathoz a tervek már készen állnak, a költségeket a költségvetés tartalmazza.

Folytatjuk a kisebb útfelújításokat, és a járda felújítási programunkat is, igyekszünk ugyanis ily módon is szépíteni lakókörnyezetünket. Ahogy eddig is, a folytatásban is a komáromiakkal együtt szeretnénk alakítani városunk jövőjét, ezért a fejlesztések előkészítésekor a lakossági bejárások tapasztalataira és fogadóórákra beérkező véleményekre támaszkodunk.

A tavalyi esztendő nagy erőpróbák elé állította Komáromot, a márciusi hóhelyzet után júniusban az árvízzel kellett megküzdenie a városnak. Megoldódik a probléma a gátrendszer kiépítését szolgáló beruházással?

- Mindkét rendkívüli helyzet megmutatta, hogy a helyi önkéntesek összefogása, az emberek szeretete nagy segítség a bajban. Ezt hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök is az elmúlt napokban történt látogatása alkalmával, amikor már a megoldást nyújtó, hamarosan kiépülő gátrendszer alapkövét helyezte le.

Komárom kiemelten veszélyeztetett terület, ezért fontos számunkra, hogy a gátrendszer-beruházás mihamarabb megvalósulhasson. A parlament tavalyi, utolsó nyári ülésnapján interpellációmmal is igyekeztem felhívni a Belügyminisztérium és a kormányzat figyelmét a város speciális helyzetére, akkor ígéretet kaptam arra, hogy 2015. második felében megoldódik a probléma, és elkészül a Komárom-Amásfüzitő dunai gátrendszer. A miniszterelnök az alapkőletétel alkalmával úgy fogalmazott, 2015. augusztus 16-án az átadási ünnepen szeretne ismét megjelenni városunkban, hiszen a kormányzat számára ez a beruházás kiemelten fontos. Nemcsak azért, mert a magyar állam által, valamint az európai uniós forrással finanszírozott beruházás több mint hétmilliárd forintba kerül, hanem mert az a helyiek és javainak hosszú távú biztonságát szolgálja. A tervek szerint a munkálatok már a következő hetekben megkezdődnek. A gátépítés érdekében komoly erőforrásokat mozgósít az állam.

Nyilván nem csupán a dunai gátrendszer kiépítése az egyetlen feladat. A város legnagyobb adózóinak köszöntésén úgy fogalmazott: az elkövetkezendő két-három éves időszakban évszázadokra határozzuk meg a város fejlődési irányait. Melyek is ezek?

- A kormányzati támogatások és a sikeres pályázati szereplésünk teszik lehetővé, hogy valóban a következő száz évre vonatkozóan meghatározó lépéseket tehetünk. Az önkormányzat számára az is kiemelten fontos, hogy a város jövőjét meghatározó beruházásokban a helyi kis- és középvállalkozások is szerepet kaphassanak, hiszen a munkahelyteremtés közös feladat.

A hosszú távra való gondolkodást mutatja az új híd építésére irányuló szlovák-magyar közös akarat, amely kapcsán elmondható, hogy hosszas kétoldalú szakértői egyeztetések után végre célegyenesben van a megvalósíthatósági tanulmány elkészülte, amely az európai uniós források lehívásához szükséges. Reményeink szerint a gát átadásával egyidőben az új dunai átkelő alapkövét is letehetjük. Ez az építmény mérföldkő lesz a város életében, hiszen egy új hidat nem tíz évre építünk. Az átkelő mind a munkahelyteremtés, mind az idegenforgalom,valamint a turizmus és a gazdasági kapcsolatok tekintetében is hatalmas élénkülést hoz majd városunk életében. Az új dunai híd valóban a jövő generációinak épül majd.

E mellett a geotermikus energia felhasználását támogató beruházásunkat több mint egymilliárd forintból tudjuk megvalósítani. Célunk, hogy a városnak hírnevet hozó termálvíz hőenergiáját közintézményeink és lakóövezeteink fűtésére használjuk fel, ráadásul ezzel is komoly megtakarításokat érhetünk majd el.

Ugyancsak több mint egymilliárd forintból zajlik a kórház rekonstrukció, amellyel a betegellátás minőségét javítjuk. Ez a fejlesztés egyrészt az eszközállomány korszerűsítését, másrészt építészeti átalakításokat is magában foglal.

Közel hatszáz millió forintból, egy határon átnyúló pályázat keretében nyert forrással segítjük az ipari park közművesítését, melynek révén további beruházókat csalogathatunk településünkre.

Fontos kormányzati beruházás a Csillag erődöt érintő, több mint hat milliárd forintos fejlesztés, mely a Szépművészeti Múzeummal karöltve valósul meg. Erről tudható, hogy a Szépművészeti Múzeumban található, Európában is egyedülálló szobormásolat-parkot alakítanak majd ki a Csillag erőd falai közt. A létesítmény továbbá a múzeum országos raktárbázisaként is működik majd.

Régi adósságunkat törlesztjük a koppánymonostori városrészben található hulladéklerakó rekultivációjával.
A munkálatok a közeljövőben fejeződnek be. Az említett beruházások közel 35 milliárd forint nagyságrendben gyarapíthatják városunkat. Bízom benne, hogy ez a fejlődés lesz jellemző az elkövetkezendő időszakra is.