Hírek



2015. 04. 22.
Trendhagyó irodalomóra a könyvtárban

Bizonyára sokan emlékeznek még a Csillag Születikben évekkel ezelőtt feltűnt két szimpatikus, verseket megzenésítő fiatalemberre, Popovics Györgyre és Németh Ferencre. A Kávészünet együttes duó formációban tartott trendhagyó irodalomórát a Jókai Mór Városi Könyvtárban. A fiúk hitvallása szerint a verseknek mindenütt helye van.

- Szerintem nagy szükség van a költeményekre, mert olyan értékeket közvetítenek, amit máshonnan nem lehet elsajátítani, sem a filmekből, sem a popzenéből. Mi kicsit poposabb formában zenésítjük meg a verseket, ezzel hozzuk közelebb a fiatalokhoz. Modernebb a hangvételünk, ami a visszajelzések alapján működő út - mondta a Kávészünet gitárosa, Németh Ferenc.

A komáromi középiskolás fiatalokkal kezdetben nem volt könnyű dolguk a Kávészünet tagjainak, ám a kissé félszeg társaságot hamar magával ragadta a kötelező irodalom effajta megjelenítése.

- Hoztunk ismert, és kevésbé ismert verseket, de voltak kortárs alkotók is. A trendhagyó irodalomóra mindig interaktív, szeretjük bevonni a közönséget, közös énekléssel, verstanulással - tudtuk meg az énekestől, Popovics Györgytől.

A közös verstanulásra ezúttal a példa Petőfi Sándor Füstbe ment terv című verse volt, amit második nekifutásra már együtt énekeltek a fiatalok.

- Rengeteg visszajelzést kaptunk kicsiktől, és nagyobbaktól egyaránt, hogy egyik napról a másikra kellett megtanulniuk egy verset, és megzenésítve sokkal könnyebben ment nekik. Ezért fontosnak tartjuk, hogy a repertoárunkban a kötelező tananyag java szerepeljen – tette hozzá Popovics György.

A Kávészünet attól igazán egyedi, hogy megzenésített verseik közt találunk az egészen lírai hangvételűtől kezdve a slágeres popzenén át a súlyos rockig mindenféle műfajt.

- Törekszünk arra, hogy visszaadjuk a versek mondanivalóját, úgy, ahogy mi érezzük, értelmezzük. A legkülönfélébb lírákat zenésítjük meg. Nem szeretek kategorizálni, de ami lázadóbb hangvételű, az rockosabban szólal meg, a lírai versek RnB stílusban vagy klasszikus feldolgozásban - magyarázta Németh Ferenc.

A fiúk munkásságát nemcsak a fiatalok értékelik, de elfogadták a pedagógusok is.

- Amikor elmegyünk egy iskolába trendhagyó irodalomórát tartani, akkor előfordul, hogy a tanárok kicsit távolságtartóbbak az elején, aztán a végén mindig gratulálnak. Örülünk, hogy a pedagógusok látnak lehetőséget az alternatív verstanításban - vélekedett Popovics György.

Komáromban a Jókai Mór könyvtárban ezúttal a csendet kérünk felirat értelmét vesztette, a fiúk olyan jó hangulatot teremtettek, hogy a lázadó kamaszok a "csak még egy verset, légyszi" felszólítással visszatapsolták őket.

http://www.youtube.com/watch?v=DhUQhhtoENo