Hírek



2015. 04. 27.
Békesség veletek!

A helyi római katolikus egyház történetét bemutató tárlat nyílt a Klapka György Múzeumban. A kiállítás apropóját az adta, hogy 80 évvel ezelőtt kezdték építeni a Jézus Szíve Római Katolikus Nagytemplomot.

- A templom megépítését Breier István püspök, Alapy Gáspár polgármester és Zsindely Ferenc országgyűlési képviselő közösen szorgalmazták. A tervező Körmendi Nándor, az építésvezető Marschal Béla volt. Rajtuk kívül Sima Endre iparművész játszott nagy szerepet a templom megépítésében - mondta el Számadó Emese, a Klapka György Múzeum igazgatónője.

Az gazdag tárlat megvalósulását Pados József apát plébános, Milus Ferenc plébános, Bors Imre komáromi káplán, Turi Zsolt helytörténész, Márkiné Tárnok Eszter és Legát István helytörténeti gyűjtők mellett több komáromi család is segítette. A dokumentumok, fényképek, egyházi kellékek és viseletek arról tanúskodnak, hogy aktív hitélet folyt Komáromban, Újszőnyben, Szőnyben és az 1958-ig közigazgatásilag Szőnyhöz tartozó Almásfüzitőn.

- Rendkívül aktívak voltak a tagok, az egyházi vezetők és a hívők. A képeken jól látni, hogy mennyien vettek részt az egyházi rendezvényeken. A kiállításhoz kapcsolódó katalógusban igyekeztünk párhuzamba állítani a régi és a mai komáromi hitéletet. Ma hasonlóan sok katolikus hívő van Komáromban, mint korábban - tette hozzá Számadó Emese.

Az egyháztörténet kihagyhatatlan része az oktatás. 1925-ben kezdték el építeni a mai Szent Imre Iskola épületét. Külön tanultak a fiúk és a lányok. A lányokat az isteni megváltóról nevezett nővérek oktatták.

- Az apácákat sajnos nem sikerült felkutatnunk, vannak azonban visszaemlékezéseink. Ezekből kitűnik, hogy a gyerekek nagyon szerették az apácákat. Már akkor is működött óvoda is és iskola is, akárcsak ma - tudtuk meg az igazgatónőtől.

A kiállítás azok számára is érdekes lehet, akik nem katolikusok vagy nem gyakorló hívők, hiszen igen látványos mind az iskolai, mind a miséző enteriőr, illetve az egyházi viseletek egyaránt. A Békesség veletek címet viselő tárlat július 5-ig tekinthető meg. A kiállításnak lesz folytatása, mikor is a református egyház történetével ismertetik meg a közönséget.


Galéria: 24. Komáromi Napok