Hírek



2015. 09. 01.
Városunk is ott van a megyei értéktárban

2013-ban az országban Komárom-Esztergom megye volt az első, ahol létrejött a megyei értéktár. A megyei önkormányzat égisze alatt működő bizottság célja az, hogy összegyűjtése, kategorizálja és népszerűsítse megyénk településein található természeti, és kulturális értékeket. Ehhez a munkához a Földművelésügyi Minisztériumtól 10 millió forintos pályázati forrást nyertek. Az összegből elkészült a www.kemertektar.hu weboldal, az Érték és hagyomány címet viselő időszaki kiadvány, illetve egy állandó, és egy vándorkiállítás.


A 2014-es pályázati ciklus lezárására került sor augusztus 28-án a Megyeházán, ahol a közgyűlés elnöke, Popovics György, aki egyben a Komárom-Esztergom megyei Értéktár Bizottság elnöke is, hangsúlyozta, a munka most kezdődik igazán, hiszen céljuk, hogy a megye mind a 76 településéről kerüljenek fel a helyi értékek erre a listára.

- Megyénk az ország legkisebbje, az egykori komáromi, és esztergomi vármegye nagy része ma Szlovákiában található, így külön öröm számunkra, hogy megalakult a Felvidéki Értéktár is. Kerültek a listára természeti értékek, ingóságok, ingatlanok, személyek, gasztronómiai különlegességek, illetve turisztikai látványosságok. Az értéktár létrejötte azért is fontos, mert ezzel a megye egyes településein élők megismerhetik egymás értékeit. A honlap, a kiadvány, és a két kiállítás mind-mind ezeket népszerűsíti - tudtuk meg Popovics Györgytől.

A megye első értéke a Shagya-arab lófajta volt, az elmúlt kétéves munkának köszönhetően a lista 47-re bővült. A teljesség igénye nélkül helyet kapott rajta a tatabányai Turul szobor, a tatai vár és a Patara fesztivál, a csatkai Szentkút búcsú, a kisbéri félvér vagy a kocsi kocsi. Az értékek képviselői a projektzárón emlékplakettet vehettek át. Városunkból a megyei értéktárba került az Erzsébet híd, Brigetio, a Magyar Lovas Színház Komárom, és a dél-komáromi erődrendszer.

- A megyében Komárom az első települések egyike volt, ahol megalakult a helyi értéktár. Az Erzsébet híd szimbolikus jelentőséggel bír, hiszen összeköti Észak és Dél-Komáromot, a várost, mely egy ugyan, de két ország területén terül el. Brigetio nem csupán a múlt, de a jelen is, hiszen az ELTE a városban szeretné létrehozni tudományos központját, így Komárom egyetemi várossá válhat - mondta az emlékplaketteket átvevő Turi Bálint alpolgármester.

Méltán került be a megyei értéktárba a dél-komáromi erődrendszer, mely a megye és a régió legnagyobb épített öröksége.

- Maga az épületkomplexum is óriási érték, amit évente rengetegen keresnek fel, külföldi és belföldi turisták egyaránt, és ami számomra még fontosabb, hogy rengeteg osztálykirándulásnak is helyszínt biztosít az erődrendszer - tudtuk meg Vizeli Csabától, a Monostori erőd ügyvezetőjétől.

Az évtizedes kemény munkának köszönhetően a Magyar Lovas Színház Komárom is felkerülhetett a megyei értékek közé.

- Nem csupán a Lovas Színház, de annak épülete is érték, a város kevés megmaradt épített örökségeinek egyike, amibe az eredetihez nagyon közeli funkciót sikerült megőriznünk. Komáromban mindig is fontosak voltak a lovas hagyományok, én pedig azt vallom, hogy hagyományunkban a jövőnk - mondta a Magyar Lovas Színház vezetője, Márkos Attila.

Igazi kuriózumnak számít, hogy egy személy, méghozzá Czibor Zoltán neve is ott szerepel a megyei értékek listáján.

- Zoli bácsi életművét senkinek nem kell bemutatni. Az Ő példája számos fiatalt ösztönözhet arra, hogy elkezdjen futballozni! Az utóbbi években mi is arra törekedtünk, hogy a komáromi sportéletet Zoli bácsi gondolatai, szellemisége nyomán lendítsük fel - nyilatkozta az átadó után a KVSE elnöke, Beigelbeck Attila.