Hírek



2016. 09. 12.
Történelmi fejlesztések

A nyári szabadságolások után számos időszerű kérdéséről, így a folyamatban lévő infrastruktúra-fejlesztési programról, a nagy állami beruházásokról, a július végi özönvízszerű esőzés következményeiről, valamint az október 2-ai kvóta népszavazásról kérdeztük dr. Molnár Attila polgármestert.


Komárom a jól gazdálkodó önkormányzatok számára létrehozott állami alapból a lehető legmagasabb támogatást, 200 millió forintot kapott a kormányzattól. Ebből számos infrastrukturális és energetikai fejlesztés valósult meg, illetve valósul meg a következő néhány hétben.

Megtörténik a Feszty Árpád Általános Iskola udvarának felújítása, a Tóparti Óvoda külső homlokzatának rendbetétele. Régi ígéretünket váltjuk be azzal, hogy teljesen felújítjuk a Feszty udvarát, mely így méltóképpen illeszkedik a nemrég energetikai korszerűsítésen átesett intézmény épületéhez. Városunk legtöbb diákot fogadó általános iskolájának udvara nemcsak új burkolatot kap, de vízelvezető rendszerét is korszerűsítjük.

A Tóparti Óvoda 2013-ban ünnepelte fennállásának 40 éves évfordulóját. Az óvoda homlokzatfelújításának kérdése akkor merült fel igényként. A terveket városunk Ybl-díjas főépítésze, Siklósi József készítette. Az intézmény ezzel a beruházással még inkább a gyermekek és a családok igényeihez igazodó, valódi második otthonná formálódik.

Megszépül a Jókai tér tengerészeti emlékmű felőli része is, ezzel megszűnik az a korábbi helyzet, hogy míg a tér egyik oldalát felújítottuk a néhány évvel ezelőtti városrehabilitációs projekt részeként, addig a kis Spar előtti térrész továbbra is elhanyagolt, a nyolcvanas évekből itt maradt állapotban volt. Az erre közlekedők így szinte időutazáson vettek részt. Az 1956-os forradalom és szabadságharc idei 60. évfordulója előtt tisztelegve, egy korábbi testületi döntés értelmében a tér most felújított részére kerül át a Jókai ligetből az 1956-os emlékmű, míg a korábban itt felállított tengerészeti emlékmű dr. Juba Ferenc Magyar Tengerészettörténeti Gyűjteménye közelében kap majd helyet, az Alapy parkban a Városháza mögött.

A nyár elején kezdődött építkezések során számos utca újul meg városunkban…

A Koppánymonostor városrészben található Tamási Áron utca mellett helyezkedik el a helyi Napsugár Óvoda, a bölcsőde, valamint a háziorvosi rendelőkomplexum. A közintézmények megközelítése miatt volt szükség a szakasz teljes felújítására, a vízelvezetés megoldására és parkolók építésére. A beruházásnak köszönhetően a jövőben akadálytalanul lesznek megközelíthetők ezek a nagy forgalmú közintézmények.

Az utóbbi években több belvárosi utca forgalma is megnövekedett a kertvárosi részeken is. E forgalomnövekedés az utak minőségromlását eredményezte. A Maros utca felújítása a kertvárosi útfelújítási program folytatásának részét képezi, míg a Madách utca aszfaltburkolattal való ellátása az ott élők közlekedési viszonyain javít. Mindezek mellett a Maros utcai beruházással jelentősen javul a városban való észak-déli közlekedés minősége, továbbá könnyebben megközelíthetővé válik az utcában található háziorvosi rendelő is.

Szintén a kertvárosi út-, utca- és járdaépítési programba illeszkedik a Gábor Áron utca teljes felújítása. Itt az úttest felújításán túl parkolókat alakítottunk ki, valamint járdaépítésre is sor került.

Az elmúlt esztendőkben folyamatosan megújultak a Mártírok úti lakóépületek belső udvarai, közlekedői. E program folytatásaként idén sor került a Jedlik Ányos utcai ingatlanok belső tereinek korszerűsítésére, a csapadék- és vízelvezetés megoldására is. A felújított épületbelsők még inkább otthonossá, komfortosabbá teszik az itt élők mindennapjait, valamint az utcában található Közösségi Házba és gyógyszertárba érkezőket is új látvány fogadja majd.

Az utóbbi években jelentősen megnövekedett a belvárosi útszakaszok, különösen a Táncsics Mihály utca forgalma, így indokolttá vált a szakasz tehermentesítése. A Sport utca megnyitásával csökkenhet a Táncsics utcán való átmenő forgalom, ezzel arányosan pedig jóval kisebb lehet az ott élőket érő forgalom okozta zaj- és porhatás.

Polgármester úr, ezek a jelen beruházásai, a következő időszakban milyen további fejlesztések várhatók?

A jól gazdálkodó önkormányzatok kormányzati alapjához idén is pályázunk. Amennyiben nyerünk forrást, úgy a szőnyi városrész kerül előtérbe, ezzel együtt persze nem feledkezünk meg a belvárosi és a koppánymonostori városrészekről sem.

Örömteli hír, hogy megújul és modernné válik a Bozsik József Általános Iskola betonos pályája.

A város kihasználja a Területi Operatív Program kínálta lehetőségeket is. A tervek szerint TOP programból finanszírozzuk majd az egykori mezőgazdasági kombinát átépítését, ahol a Klapka György Múzeum és az ELTE Tudásközpontja kap helyet. A beruházásnak köszönhetően Komárom felkerül a felsőoktatás térképére.

Államtitkári bejelentés alapján mondhatom, hogy közel félmilliárd forintos támogatásból épül majd meg az a látogatóközpont, amely a MOL városrészben feltárt római kori fürdő területét mutatja be a látogatóknak.
Két állami nagyberuházás is folyamatban van; az egyik a Csillag erőd átépítése, a másik az új Duna-híd megépítése.

A Csillag erődben októberben indulhat meg a munka, jelenleg a kivitelező kiválasztása zajlik. Ez a beruházás a fővárosi Liget projekt része. A Csillag erődbe kerül a Szépművészeti Múzeum egyedülálló szobormásolatparkja. A hatmilliárd forintos fejlesztésnek köszönhetően olyan turisztikai látványossággal gazdagodik városunk, amely több ezer látogatót vonz majd Komáromba. A kivitelezési idő egy-másfél év.

Az új Duna-híd megépítése a tervek szerint zajlik, a kivitelező kiválasztása heteken belül megtörténhet, és az év negyedik negyedében, tehát legkésőbb decemberben az alapkőletételre is sor kerülhet. Kevés ember mondhatja el, hogy hídépítést látott, a komáromiak azonban közéjük tartoznak majd. A munkálatok ebben az esetben is egy-másfél évet vesznek igénybe. Szeretnénk mindenkit megnyugtatni, hogy az Erzsébet hidat nem zárják le a gépkocsiforgalom elől, csak a teherforgalmat korlátozzák teljes mértékben, vagyis a kamionok még üresen sem hajthatnak át rajta.

A városban július 31-én soha nem látott mennyiségű csapadék zúdult le. Másfél óra alatt lehullott az éves eső harmada. A hurrikánszerű időjárás számos közintézményben és lakóépületben okozott kárt…

A képviselő-testület rendkívüli ülésen tárgyalta meg a legfontosabb teendőket. Vis major támogatási igénnyel fordulunk a kormányhoz, amire akkor van lehetőség, ha több középületben is kár keletkezik. Az ipari parkból közvetlenül a Dunába folyó vízelvezető rendszer kiépítésére is szükség van. Emellett a teljes csatornarendszer kitisztítását is egyszerre fogjuk elvégeztetni. Felmerültek konkrét problémák a lakótelepeken. Ezek összegyűjtése folyamatosan tart, hogy aztán leghamarabb megtaláljuk a megoldást is. Ezúton szeretném újra megköszönni a komáromiaknak az összefogást, valamint a katasztrófavédelem és az ÉDV Zrt. munkatársainak a szakszerű, gyors és azonnal segítséget, amit az extrém időjárás után tapasztaltam.

Áder János köztársasági elnök úr október másodikára írta ki a népszavazást a nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítéséről. A kérdés így hangzik: „Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?” Mi az Ön álláspontja a kvótanépszavazással kapcsolatban?

Szerencsére egyelőre csupán a híradásokból tudjuk,hogy mi zajlik nyugaton… Nem telik el nap, hogy a média ne számolna be egy-egy újabb terrorcselekményről, erőszakról, incidensről… Emlékszünk, tavaly tízezrével vonultak bevándorló csoportok Budapestről, a hozzánk közeli M1-es autópályán Ausztria, illetve Németország felé, így Komáromot testközelből érintette a migránskérdés. Ha az Európai Unió elfogadja a kötelező betelepítési kvótát, akkor városunkba is költözhetnek bevándorlók.

Fontos megértenünk, hogy nem pártpolitikai ügyről, hanem nemzeti ügyről van szó! Remélem, hogy mindenki átérzi ennek a felelősségét! Fontos, hogy mi magyarok mondhassuk meg, hogy kivel szeretnénk élni, hogy milyen jövőt szeretnénk magunknak és a gyermekeinknek! A Brigetio Gyógyfürdő munkatársainak történeteiből tudom, hogy az itt pihenő német turisták azt mondják, vigyázzunk a városunkra, hiszen Németországban általános jelenség, hogy egy Komárom méretű településen 100 vagy annál több főből álló migránstábort létesítenek. Ha ez nálunk megtörténik, Komárom többé nem lesz biztonságos, élhető kisváros! Szerintem senki sem szeretne 10-20 év múlva lesütött szemmel állni a gyermekei előtt, mondván, láttuk ugyan, hogy mi következik, de mégsem tettünk ellene semmit!

Bízom benne, hogy október 2-án minél többen elmennek voksolni, és nemet mondanak majd a kötelező betelepítési kvótára!