Hírek



2022. 11. 25.
Továbbra is segítjük a komáromi családokat, vállalkozókat!

Alig hagytuk részben magunk mögött a koronavírus járvány okozta negatív gazdasági hatásokat, az év elején kitört orosz-ukrán konfliktus, illetve az arra adott elhibázott brüsszeli szankciócsomag tovább súlyosbította a problémákat. Városunk képviselő-testülete legutóbbi ülésén számos, a helyieket segítő határozatot fogadott el. Dr. Molnár Attila polgármestert kérdeztük.

- Melyek azok a most meghozott döntések, melyek segíthetik enyhíteni a komáromi családokra, vállalkozásokra háruló plusz terheket?

- Öt pontban tudnám összefoglalni azt a határozat-csomagot, amelyet a napokban fogadott el Komárom Város Képviselő-testülete. Ezen határozatok egy része már korábban is hatályban volt, ugyanakkor igyekeztünk azokat még kedvezőbbé tenni. Január 1-től a helyi mikro és kis-vállalkozásoknak 1.750.000 Ft nettó árbevételig nem kell helyi iparűzési adót fizetniük, ez az összeghatár egyébként 2020-ban még 1.250.000 Ft., tavaly pedig 1.5 millió Ft. volt. A turisztikai ágazatot azzal próbáljuk helyzetbe hozni, hogy a városban, csakúgy, mint 2022-ben, úgy idén sem kell idegenforgalmi adót fizetni, ugyanígy nem kell közterület használat után megfizetni az ún. teraszdíjat, ahogy a garázsadót sem. Ezzel pedig elérkeztünk az egyik legfontosabb döntésig. Látjuk, hogy a háborús infláció szinte megállíthatatlanul egyre feljebb srófolja az árakat. Az iskolai közétkeztetésért fizetendő összeg is többszörösére emelkedne, az önkormányzat azonban átvállalja a komáromi családoktól a költségnövekményt, így havonta gyermekenként mintegy 20.000 Ft-ot hagyunk valamennyi komáromi családnál! Az pedig szintén egy korábbi saját vállalásunk, hogy városunkban nem kell az óvodákban, illetve a bölcsődében fizetni a gyermekétkeztetésért. Ennek összegét is az önkormányzat állja!

- Polgármester úr, amit azt mindnyájan érzékeljük, a helyzet kifejezetten nehéz, mik lehetnek ebben az időszakban az önkormányzat legfontosabb feladatai?

- A következő évek egyik legnagyobb értéke a munkahely lesz! Komáromban az önkormányzat az egyik legnagyobb foglalkoztató, közel 1000 család az, amely közvetve, vagy közvetlenül önkormányzati forrásból kapja a fizetését. Ez alatt természetesen nem csupán a Városházán dolgozó kollégáimat értem, hanem a helyi szociális szférát, az óvodákban, bölcsődékben dolgozókat, cégeink és civil szervezeteink alkalmazottjait is. Felelősséggel tartozunk! Érthető tehát, hogy miért mondom, hogy a legfontosabb a munkahelyek megőrzése kell, hogy legyen!

Ugyanilyen fontos, működőképességünk fenntartása, kötelező és önként vállalt feladataink ellátása! Ez utóbbit tekintve, azt az évente több száz millióba kerülő kedvezmény-rendszert, amelyet az elmúlt, immár több, mint egy évtized alatt mi, komáromiak közösen alakítottunk ki, szintén kötelességünk fenntartani, hiszen többek között, ezekért is jó komárominak lenni, itt élni!

Így továbbra is segítjük a fiatalok első lakáshoz jutását. Az egyszeri, vissza nem térítendő támogatás összege fél millió Ft. 200 ezer Ft. egyszeri, vissza nem térítendő kelengyepénzt biztosítunk az újszülöttek családja számára. 100 ezer Ft-os egyszeri, vissza nem térítendő támogatást adunk az első házasulóknak.

Átvállaljuk a kismamák és a diákok helyi járatokon való utazási költségeit. Térítésmentesen biztosítjuk valamennyi bölcsődés és óvodás gyermek étkezését. Fenntartjuk a térítésmentes „Minden komáromi gyermek tanuljon meg úszni!” programot! Támogatjuk a 24 órás gyermekügyelet működését. Térítésmentesen igényelhető rotavírus elleni védőoltást biztosítunk a gyermekorvosok és a védőnők közreműködésével. Átvállaljuk a 70 éven felüliek szemétszállítási díját.

Az Esély Otthon programban térítésmentes bérlakásokat biztosítunk a hiányszakmákban dolgozó Komáromban élő fiatalok számára, illetve jövőre is részt veszünk a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszerben.

Tesszük mindezt úgy, és annak ellenére, hogy az önkormányzatra éves szinten plusz 1,2 milliárd Forint kiadást ró a szankciók okozta energiaköltség növekmény, és ebben az összegben még nincs benne a Távhő Kft. és a Brigetio Gyógyfürdő összességében többmilliárdos pluszterhe.

A fentiek fenntarthatósága miatt is fontos, hogy egy emberként álljuk ki az ipari parkunkba érkező új befektetők mellett! Ezen cégek iparűzési adója túlélésünk záloga! Remélem, hogy az új cégek megjelenésével kapcsolatban nem is olyan soká, jó hírekkel állhatok a komáromiak elé. Fontos, hogy megértsük, a helyi iparűzési adóból élünk, ha ez nincs, nincs semmi, nem tudunk beszélni munkahelyek megőrzéséről, kedvezmény-rendszer fenntartásáról. A jelenleg nálunk termelő és az új gazdasági társaságok megjelenése azonban azt jeleni, hogy nemcsak, hogy meg tudjuk őrizni a munkahelyeket, de újakat is tudunk teremteni, és ez a következő néhány év legfontosabb célkitűzése!

Összeségében azt gondolom, hogy az előttünk álló időszak nem elsősorban a fejlesztésekről, beruházásokról fog szólni, hanem közösen elért eredményeink megtartásáról, megvédéséről!