Hírek



2024. 04. 25.
Csoóri Sándor vendégeskedett az Ördöngős Népzene Tanodában

Népzenei napra várta tanítványait és a zene szerelmeseit Horsa István, az Ördönős Népzene Tanoda vezetője, ahol Csoóri Sándor is muzsikált a diákoknak. Az egésznapos rendezvényen a résztvevők a székely és a magyar népzene sajátosságaival és a hangszerekkel is megismerkedhettek.

(FOTÓ: Ifj. Csoóri Sándor, kép: atempo.sk)

- A népi zene csínját-bínját Csoóri Sándortól tanutam, akire azóta felnézek, hiszen ő már a hetvenes években is gyűjtötte a mezőségi muzsikákat. Jómagam, a tőle szerzett tudást próbálom átadni. Úgy hiszem, ez egy rendkívüli nap volt, ahol az ifjak elsőkézből is megismerkedhettek a népzene egyik legnagyobb legendájával – fogalmazott Horsa István.

Csoóri Sándor elmondta: a népzene nem arra való, hogy szerepeljünk vele, hanem hogy behangolja a jobb és bal agyféltekéjét a zene segítségével.

- Ehhez számos gyakorlat is a rendelkezésünkre áll, amit a magyar muzsika segítségével bárki elsajátíthat. Így tanuljuk meg megőrizni, életben tartani és továbbadni magyarságunkat – mutatott rá a méltán elismert népzenész.

Csoóri Sándor (ifjabb Csoóri Sándor, Budapest, 1956. február 19.–) Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar dalszerző, a hazai hangszeres népzenei mozgalom egyik elindítója, a Muzsikás együttes és a Magyar Dudazenekar alapító tagja. A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth-díjas és kétszeres József Attila-díjas magyar költő, esszéíró, prózaíró, politikus, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagjának, Csoóri Sándornak fia.

Édesanyja Marosi Julianna népdalénekes, édesapja Csoóri Sándor író-költő. Zenei tanulmányait a Lorántffy Zsuzsanna Zenei Általános Iskolában kezdte, ahol a kötelező furulya mellett klasszikus gitárt tanult 8 évig. 1973-ban alapító tagja a Muzsikás együttesnek, amivel 23 évig zenélt itthon és külföldön. 1997-től új együttesével, az Ifjú Muzsikás Együttessel játszik. 1977 és 2002 között az Óbudai Népzenei Iskola tanára, ahol népi hegedűt, brácsát, bőgőt, tekerőlantot és magyar dudát tanított. 2002 óta az Ürömi Zeneiskola tanára. 2000-ben G. Nagy Ilián költő, drámaíró, megírta Jézus születése című művét, majd felkérte Csoóri Sándort a mű megzenésítésére, mert folk-operát szeretett volna belőle készíteni. Az ősbemutatóra Egerben került sor. Valamint megjelentette a zenetanításról szóló, Varázsjelek című könyvét.