Hírek
Február 25-én a kommunizmus áldozatainak emléknapján Pesty László volt az Arany 17. Rendezvényközpont vendége. Levetítették a Megsebzett ünnep című dokumentumfilmet, majd a közönség beszélgetett a filmessel. A nap alkalmából kiállítás is nyílt.
- Ulisszesz címmel az egyik száz százalékban rokkant barátomról készítettem egy fél órás dokumentumfilmet. Azt mutatta meg, igen radikális hangnemben, hogy milyen volt a szocialista Magyarország nem létező szociális hálója. De forgattam filmet a heroinista hajléktalanokról és egyéb társadalmi problémákról is – mondta Pesty László, akit Komáromhoz családi szál is köt, tudniillik édesanyja öccse, Miklós József városunkban volt középiskolai igazgató.
A Duna parti város azért is jelentős az életében, mert 1989-ben itt keltek át a határon, hogy eljussanak Prágába, és a Vencel téren bocsánatot kérjenek a csehektől az 1968-as magyarországi bevonulás miatt. Az akkori Csehszlovákia fővárosában letartóztatták őket és Deutsch Tamással egyetemben Pestyt is fogva tartották. Ez az esemény ihlette az ős Fekete Dobozt, az azóta kultikus hírnévnek örvendő dokumentumfilm sorozatot.
Pesty László életének elmúlt 28 évét meghatározta a filmezés, először amatőr szinten, majd később Balázs Bélával készített független filmeket.
– 2002-ig volt műsoron a Pesty Fekete Doboz, majd az új tévé új vezetése úgy döntött, hogy egy ideig ne szerepeljek. A mellőzés nyolc évig tartott, ez idő alatt marketinggel foglalkoztam. Nem csak politikai dokumentumfilmeket csináltam, ott van például a Budapest, végállomás vagy az Egy nap. A 2004. december 5-i szégyenletes népszavazástól azonban elöntött a düh. Édesanyám révén székely vagyok, és úgy éreztem, hogy a baloldal megalázta a határon túli magyarokat, köztük székely testvéreimet. Haza- és nemzetáruló magatartást tanúsított. Kassák és köre az 1920-as években azt mondta, hogy a művészet politikai tett. Így tettem én is, arra az elhatározásra jutottam, hogy ezekről politikai dokumentumfilmet kell készítenem. Elkészült az Egy hiteles ember, ami Gyurcsány Ferencről szól, a Bajnai és a Hajdú-Bét, ami az öngyilkos emberekről és a túlélő családok gyászáról fest képet, illetve a Megsebzett ünnep, ami a 2006. október 23-i rendőrtámadást mutatja be – magyarázta a dokumentumfilmes, aki szerint mi mindnyájan a kommunizmus áldozatai vagyunk.
- A rendszer elleni gyűlöletet az anyatejjel szívtam magamba. Otthon nyíltan beszéltünk erről. Hiszen anyámék 1944-ben a front elől menekültek el Székelyföldről és apámék családját is teljesen tönkretette az 1945 utáni rendszer – tette hozzá Pesty László.