Hírek



2014. 03. 17.
Március 15-ét ünnepeltük

Városunkban több helyszínen, több eseményen is megemlékeztünk az 1848. március 15-i eseményekről, forradalmunk és szabadságharcunk hőseiről. „Akkor is, akár csak ma a magyar nemzet szabadsága, függetlensége volt a tét. Magyarországnak ennek érdekében össze kell fognia!” - hangsúlyozta a Kopjafás-emlékparkban tartott ünnepi beszédében Czunyiné dr. Bertalan Judit kormánymegbízott.


A megemlékezések egyébiránt már pénteken megkezdődtek. Elsőként a helyi óvodások rótták le tiszteletüket – saját kezűleg készített zászlókkal és kokárdákkal – a városháza mögötti Alapy téren. Délután pedig a szőnyi Petőfi Sándor Művelődési Központban adtak műsort a Bozsik József Általános Iskola diákjai, majd az egybegyűltek kivonultak a Hősök terére, ahol Takács József önkormányzati képviselő mondott beszédet. Szónoklatában az 1848-49-es forradalom és szabadságharc okairól beszélt. Elmondta, hogy akkor is, akárcsak, mint napjainkban pénzügyi béklyóban vergődött hazánk. A szabadságharc pedig mindazok ellen folyt, akik gazdaságilag és történelmileg meg akartak nyomorítani minket magyarokat.

Szombat délelőtt a Kopjafás emlékparkba várták az emlékezni vágyókat, ahol Czunyiné dr. Bertalan Judit kormánymegbízott tartott ünnepi beszédet.

Nagy megtiszteltetés számomra, hogy Jókai szülővárosában a legnagyobb nemzeti ünnepünkön szólhatok Önökhöz. Feltehetjük a kérdést, hogy 166 év elteltével mi lehet a márciusi ifjak üzenete számunkra? Az általuk kivívott szabadságot magyar szívünk szent szeretetével őrizzük. Együtt tudjuk ünnepelni azokat az értékeket, amiket a magyar reformkor nagyjai kivívtak számunkra. A 12 pont fontossága, létjogosultsága ma is ugyanolyan erővel, hittel, bátorsággal tölti meg a szívünket, mint egykor. A Nemzeti Múzeum lépcsőinél 1848. március 15-én megszületett valami, amit tudunk, merünk és akarunk is magyar szabadságnak hívni. Ott és akkor született a magyar nemzet önrendelkezése, a jelennek, az utókornak, a jövőnek, a mának. Az állami ünnepség mottója: Tisztelet a bátraknak! Ezt a bátorságot, hitet, kitartást, összetartozást jelképezi a kokárda. Azt az összetartozást, ami nemzetünket mindig fel tudta emelni, túl tudta juttatni a nehéz időszakokon. Széchenyi és Kossuth félre tudta tenni a köztük évtizedek óta húzódó ellentétet a magyar nemzet megóvása érdekében. Mindkettőjüket egy cél vezérelte: a független, szabad Magyarország megteremtése. Ma hazánknak ugyanez a fontos, ez az egy cél van!

Az ország megmutatta, hogy össze tud fogni, ha baj van. Ékes bizonyíték volt erre tavaly március 15-e, amikor elmaradtak az ünnepi beszédek a hóhelyzet miatt, vagy a júniusi árvíz, amikor mindenki egy emberként küzdött a gátakon. A komáromiak, Önök, tudják mit jelent összefogni. Tisztelet a bátraknak! –
mondta Czunyiné dr. Bertalan Judit kormánymegbízott.

Szavai után a Hamrák Zsófia tanácsnokasszony által összeállított színvonalas műsorban a Garabonciás Néptáncegyüttes, a naszvadi Búzavirág Éneklőcsoport, a Sústya Citerazenekar, valamint Oláh Kálmán vezetésével a Kultsár István Szakközépiskola diákjai, továbbá Németh Nikoletta, Vajda Bence, Miletics Anton és Hegedűs Béla működött közre.

A megemlékezés végén elsőként dr. Molnár Attila polgármester és a városvezetés tagjai, majd az intézmények, és civil szervezetek küldöttei helyezték el koszorúikat a kopjafák tövében.

Észak-Komáromban a zord időjárásra való tekintettel az első ünnepséget a Jókai szobor helyett a Duna Menti Múzeumban tartották, ahol Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke kiemelte: a következő évek meghatározó jelentőséggel bírnak majd a magyar nemzet számára. A hazát pedig nem kívül, hanem belül kell keresnünk.

Klapka szobra előtt Gál László református lelkész beszélt a szabadságharc jelentőségéről, arról, hogy nagy elődeink példáját követve mi is merjünk kiállni jogainkért. Az események mindkét helyszínen koszorúzással értek véget.


Galéria: Március 15- Szőnyben


Galéria: Március 15-e Komáromban