Hírek



2014. 05. 19.
Jubileumi születés hete a Mag-házban

Mátesz Éva zenepedagógus, egy kétesztendős csemete anyukája, aki vallja, hogy már magzati korban kapcsolatot alakíthatunk ki születendő gyermekünkkel. A születés hete alkalmából ő tartott zenés-mondókás foglalkozást a Mag-házban, ahol már évek óta teret adnak ennek az országos programnak.


- A magzat a 16. héttől kezdve hallja a külvilágot, elsősorban az édesanya hangját. Ahogy énekelünk neki, ösztönösen beszélünk hozzá, érzékeli testünk belső hangjait és a mozgásunkat, így azok a mindennapi élete részévé válnak. Ezért is érdekes, hogy a legtöbb anyuka a gyermeke születése után csendben marad, szinte lábujjhegyen jár - mondta Mátesz Éva.

Az édesanyák nem mernek énekelni babáiknak, mert azt gondolják, hogy nincs megfelelő hangjuk, hallásuk hozzá.

- Minden kisgyermeknek a saját anyukájának a hangja a legszebb. Nem komoly áriákat kell neki énekelni, hanem magyar gyermekdalokat, népi mondókákat. Eközben nagyon fontos, hogy minél közelebbi kapcsolatba kerüljünk a babánkkal, ültessük az ölünkbe és úgy játszunk vele. A mondókákat pedig különféle mozgásokkal kísérjük - tanácsolta Mátesz Éva.

Kodály Zoltán szerint a gyermek zenei nevelését már a születése előtt kilenc hónappal el kell kezdeni. Nagyban meghatározza későbbi muzikalitásukat az anya hozzáállása.

- Nem csak a muzikalitásukat, de a többi képességüket is, így a beszédkészséget, a mozgást, az egyensúlyt, a szókincset. Nem is gondolnák az édesanyák, hogy az énekeknek, mondókáknak milyen fejlesztő hatásuk van - tette hozzá Mátesz Éva.

Sajnos a mondókáknak, népi daloknak nincs manapság divatjuk, hiszen széthullottak a nagy családi közösségek. Az édesanyák előtt nincsenek élő példák, ezért sokan még egy altatódalt sem tudnak elénekelni gyermeküknek. A zenebölcsi foglalkozások pont azért jöttek létre, hogy az anyukák megtanulják ezeket a kincseket, de kiválóak ezek az alkalmak a kapcsolatteremtésre, ismerkedésre egyaránt.

A Mag-ház a születés hete alkalmából május 3-a és 11-e között a megszületett babákért celebrált szentmisét követően számos ismeretszerző programot vonultatott fel. Volt szó az őssejt-tárolásról, a születéshez kapcsolódó népi hagyományokról, a kisbabák és mamák helyes táplálkozásáról, az intim torna hasznáról, és a hordozókendő használatáról is.

Az érdeklődők részt vehettek babajátszóházban, vagy épp meghallgathatták Dr. Diószegi Bernadett szülész-nőgyógyász és Dr. Lanczendorfer Zsuzsanna egyetemi docens, néprajzkutató a témával kapcsolatos előadását is.

A 10 éve kezdődött sorozat célja csakúgy, mint eddig a várandósok és a szülők hiteles tájékoztatása volt.