Hírek



2014. 06. 06.
Névadójára emlékezett a Feszty Iskola

Kettős jubileumot tartottak június első hetében a Feszty Árpád Általános Iskolában, ahol névadójukra, a neves festőművészre emlékeztek.


- 100 évvel ezelőtt hunyt el névadónk Feszty Árpád, iskolánk pedig épp negyed százada vette fel a nevét. Az ötlet az akkori igazgatónőtől, Pirityi Károlynétól származott, hiszen Feszty tőlünk alig néhány kilométerre, Ógyallán született. Egy határon túli magyarról elnevezni egy intézményt akkoriban nagydolognak számított. Felvetődött az is, hogy valami pluszt kellene nyújtanunk, hiszen „városszéli” iskolaként indultunk, sok hátránnyal. Az intézmény vezetése és a tanárok úgy gondolták, hogy a rajz lehetne az, amibe a gyerekek kiteljesedhetnének. Ez pedig, ahogy az emúlt másfél évtized sok tehetsége bizonyítja, nagyon jó gondolatnak bizonyult - mondta az iskola igazgatója, Kiss Mária.

Az évfordulók kapcsán az Arany 17. Rendezvényközpontban tárlat nyílt az intézmény falain belül működő emelt szintű rajzprogramban résztvevő tanulók, és az elmúlt 25 évben itt tanító művésztanárok munkáiból. A tárlatot Feszty Zsuzsanna, Feszty Árpád leszármazottja is megtekintette.

- Az 1988/89-es tanévben indult el az emelt szintű rajztanítás. Ez hosszú idő, ami rengeteg alkalmat adott a gyermekek kibontakozására, a különféle versenyeken, megyei, országos és nemzetközi pályázatokon való részvételre. Nagyon fontos a tanórai munka is, ahol mindenki megélheti az alkotás örömét, egyénisége kiteljesedhet - tudtuk meg Fűriné Nagy Edit művésztanártól.

- Amikor eldöntöttük, hogy felvesszük a festőművész nevét, először a családtól kértünk engedélyt. Nagy megtiszteltetésnek vették, hogy egy magyarországi iskolát Feszty Árpádról neveznek el. Akkor még a körkép sem volt látható hazánkban, Fesztyről és műveiről pedig alig esett szó - tette hozzá az igazgatónő.

Napjainkban Csíziné Feszty Zsuzsanna kezeli a festőóriás hagyatékát. Zsuzsa asszony nagyapja Feszty Béla, Feszty Árpád legkisebb fiútestvére volt.

A festőművész életéből számos dokumentáció őrződött meg az utókor és a család számára. Szülővárosának oktatási intézménye 2006-ban vette fel Feszty Árpád nevét. A két intézmény testvériskolai kapcsolatot ápol. Feszty Árpád Jókai Rózát, Laborfalvi Róza unokáját vette feleségül, lányukkal, Masával Zsuzsa néni még találkozott.

– Az egyik legnagyobb magyar szentképfestő volt. Sajnos 30 évvel ezelőtt itt hagyott minket. Sokat jártunk hozzá, nagyon örült nekünk, a felvidéki rokonoknak - tudtuk meg Zsuzsa nénitől.

A komáromi iskolában egész héten át zajlottak az események.

- Minden évfolyam, valamennyi osztálya megnézett egy előadást Feszty Árpádról. A legjobb 50 tanulónk egy kiránduláson vehetett részt Ópusztaszeren. A gyermeknapi játékok és feladatok is névadónk köré csoportosultak. A 25 éves jubileum alkalmából pedig szeretnénk egy szobrot avatni az aulában - mondta Kiss Mária.

Az intézmény büszkén viseli Feszty nevét, hiszen hazánkban ők az egyetlenek, akik a honfoglaló őseinket körképen megörökítő festőművészt választották névadójuknak. A iskola célja továbbra is ugyanaz marad: példaként álltani a művész életútját és kreatív, a művészetben kiteljesedő, alkotószellemű emberpalántákat nevelni.