Az ünnepélyes alapkőletételt követően néhány hónapja átadták a munkaterületet a kivitelező konzorciumnak, így megkezdődhetett a Komárom és Almásfüzitő között húzódó új gátrendszer kiépítése. A munkafolyamatokról az ÉDUVIZIG igazgatója, Németh József tartott beszámolót a képviselő-testület ülésén.
Az uniós forrásokból, több mint 7 milliárdból kiépülő gátrendszer elsődleges célja, hogy megteremtse az árvízvédelmi biztonságot Komáromon kívül Almásfüzitőn, Dunaalmáson, Mocsán és Naszályon. A több mint 14 kilométer hosszú gátrendszer közel 30 ezer ember életét, az itt található kulturális értékeket és az iparterületeket is megóvja a Duna esetleges magas vízállásától, hogy a tavalyi katasztrófahelyzet, amikor is 845 centiméteren tetőzött a folyó, a jövőben ne ismétlődhessen meg.
– A gát kiépítéséhez 700 ezer köbméter anyagot használunk fel, a homokos kavics Dunaalmásról a vízen keresztül érkezik, így az nem terheli meg a város útjait. A terület átadása után megkezdődtek a nem túl népszerű irtási munkálatok, a lőszermentesítési és régészeti munkák, az építés alatt végig egy régész szakfelügyelő tevékenykedik a területen, és létrehozott a kivitelező egy anyagdepót is – magyarázta Németh József.
A szőnyi részen a vasúti töltés mellett egy új árvízvédelmi töltésrendszer épül, a meglévő, jó állapotban lévő védvonal szakaszait – ilyen a komáromi vasútállomásnál lévő rész – pedig keresztmetszetében erősítik meg. A Duna partra Szőnynél, a Vásártérrel átellenben megoldott lesz a lejutás, a töltéssel párhuzamosan egy utat is kialakítanak. Komáromnál megépül az árvízvédelmi fal, a töltéskoronán egy városias jellegű, burkolt sétányt hoznak létre.
A projekt része az ácsi mellékág és a Concó-patak rehabilitálása egyaránt. Arra a kérdésre, hogy milyen mértékben növeli meg az építkezés a városon áthaladó teherforgalmat, a szakember elmondta, mivel az építőanyag jelentős része a Dunán érkezik, ezért nagyobb fennakadásokra biztosan nem kell számítani. A munkálatok, az időjárás és a Duna vízállásának függvényében jövő nyár végére fejeződnek be.
Dr. Molnár Attila polgármester megköszönte Németh József igazgatónak, hogy személyesen tájékoztatta a komáromiakat az épülő gát terveiről a megvalósítás folyamatáról és üdvözölte, hogy a lakosok, illetve a horgászok a lépcsőkön és a szervizutakon továbbra is megtudják majd közelíteni a vízpartot, a gát teteje pedig alkalmas lehet a kerékpáros turizmus számára is. Hozzátette, hogy a tavalyi esztendő rekordárvize is megmutatta, óriási szüksége van városunknak az új gát megépítésére. Örülök, hogy a munkálatok a terveknek megfelelően haladnak és a következő esztendőben már áll az új gát, így a komáromiaknak nem kell tartaniuk egy esetleges újabb dunai ártól.