Hírek



2017. 02. 01.
Változások a szelektív- és zöldhulladék gyűjtésében

A Vértes Vidéke Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft., mint hulladékkezelési közszolgáltató 2017-től havi gyakorisággal szállítja el a családi házaktól a szelektíven gyűjtött hulladékot, továbbá ez évtől a lakossági zöldhulladék elszállítását is a közszolgáltató végzi.

Az utóbbi évtizedekben drasztikusan megnőtt a keletkező hulladékok mennyisége és sokfélesége, mely korunk egyik legfontosabb környezeti problémájává vált. A statisztikák szerint átlagosan 1 kg szemetet dobunk el naponta. Bár legideálisabb a megelőzés, azaz az általunk termelt hulladék mennyiségének csökkentése lenne, a szelektív gyűjtéssel és újrahasznosítással is sokat tehetünk környezetünkért.

A szelektív hulladékgyűjtés célja a lerakásra kerülő hulladék mennyiségének csökkentése, valamint a másodnyersanyagok iparba való visszajuttatásával a hulladékból újra termék készülhet, mellyel jelentős mennyiségű nyersanyag és energia is megtakarítható.

Az európai uniós előírások és hazai jogszabályok az újrahasznosítás arányának növelését tűzték ki célul. Ezeknek a kötelezettségeknek csak úgy tudunk megfelelni, ha mindenki odafigyel és részt vesz a szelektív hulladékgyűjtésben.

Jól működik a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés a családi házas övezetben. Tavalyi évben 10 tonna papír és 13 tonna vegyes csomagolási hulladék került elszállításra. A szolgáltatást reméljük, hogy egyre többen veszik igénybe. A házhoz menő szelektív hulladékgyűjtésnél a Vértes Vidéke Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. közvetlenül az ingatlanok elől szállítja el a sárga és kék színű zsákokban összegyűjtött hulladékot.

A kék színű zsákokban újságpapír, prospektus és egyéb csomagoló papír és kartonpapír gyűjthető. A sárga színű zsákokba pedig üdítős, ásványvizes PET palackok, kozmetikai és tisztítószeres flakonok, tejes, illetve gyümölcsleves dobozok (többrétegű csomagolóanyagok), fóliák, bevásárló szatyrok, zacskók, fém italos dobozok helyezhetők el.

A fém- és műanyaghulladékok elkülönítése utólag, válogatóműben történik.

Fontos, hogy a hulladékok kiöblítve, tisztán kerüljenek a zsákba, tartályokba. Kérjük, NE dobjanak bele zsíros, olajos, szennyezett (nem kimosott) flakont, margarinos dobozt, élelmiszer-maradványt tartalmazó műanyagot. A műanyag flakonokat, italos karton dobozokat lapítva kell elhelyezni, hogy minél kevesebb helyet foglaljanak el. A lakosok által gyűjtött anyagok 100 %-osan hasznosulnak.

A közszolgáltató a felhasznált zsákokkal megegyező színű és darabszámú zsákot helyez el a gyűjtéssel egyidejűleg. Amennyiben egy adott háztartásban kevésnek bizonyul a közszolgáltató által adott zsák mennyisége, vagy valamilyen okból nem kapott új zsákot, akkor azok a közszolgáltató Komárom, Arany J. u. 17-ben található ügyfélszolgálatán térítésmentesen átvehetők. Ezen kívül a hulladék átlátszó zsákban is kihelyezhető.

Az újrahasznosítható anyagokat a szállítási napot megelőző este vagy a szállítás napján reggel 6 óráig az ingatlan elé kell kihelyezni. Az elszállítás havonta történik, és a szállítási napok megtalálhatók a szolgáltató által kiosztott szórólapokon, a cikk csatolmányában, valamint Komárom város honlapján az alábbi elérhetőségen: http://www.komarom.hu/adatok/hirdetmenyek/dokumentum840.doc

Fentiek mellett a városban 15 helyszínen továbbra is változatlanul elérhetőek a szelektív hulladékgyűjtő szigetek is.

A szelektív gyűjtés mindannyiunk érdeke, amelynek megvalósításában Önre is számítunk.

Lakossági zöldhulladék gyűjtés

Az Országos Hulladékgazdálkodási Közszolgáltatási Terv (2016) előírásai szerint zöldhulladék gyűjtést legalább évente 10 alkalommal biztosítani kell, amelynek része a januárban már megvalósult fenyőfa gyűjtés is.

Komáromban a közszolgáltató 2017-től évente kétszer, tavasszal és ősszel egy-egy alkalommal szállítja el a zöldhulladékot az ingatlanok elől, hat alkalommal pedig gyűjtőpontokon elhelyezett hulladék elszállítása történik meg.

Zöldhulladék gyűjtés ingatlanok előli elszállításánál az ingatlantulajdonosok kizárólag a közszolgáltató által biztosított zsákokban helyezhetik ki a levágott füvet, nyesedéket és faleveleket. Abban az esetben, ha faágakat tesznek ki, a közszolgáltató kéri, hogy az ágak átmérője az 5 cm-t ne haladja meg, valamint azokat kössék össze, hosszúságuk pedig ne haladja meg az egy métert. Az elhelyezés szabályait és az időpontokat külön hirdetményben tesszük közzé. A begyűjtött zöldhulladék komposztálásra kerül.

A kerttel rendelkező lakosok részére a zöldhulladék elszállítása mellett/helyett ajánljuk a házi komposztálást, hiszen a kerti zöldhulladékok és konyhai szerves hulladékok szelektálása és helyben történő hasznosítása a legegyszerűbb és legköltséghatékonyabb. A keletkező komposztot talajjavító anyagként vissza lehet forgatni. A komposzt javítja a talaj szerkezetét, növeli vízmegkötő- és termő- képességét, gátolja az értékes tápanyagok kimosódását a földből, ezzel gazdagítja annak hasznos élővilágát.

A nem komposztálható, előzőleg kiszárított kerti hulladék a város belterületén minden év október 15-től november 30-ig, valamint március 16-tól április 30-ig égethető.


Kapcsolódó letölthető dokumentum