Hírek



2021. 06. 22.
Rendezvénypajtát adtak át a Kemence Egyesületnél

Június 21-én hétfőn átadták a komáromi Kemence Egyesület udvarán elkészült pajtát, mely egész éven át rendezvényhelyszínként működik majd.




A közösségi tér egy Interreg pályázatnak köszönhetően épülhetett meg. A „Pajtával és tájházzal a hagyományok megőrzéséért” című projekten a Kemence Egyesület a felvidéki, Bátorkeszin működő Pro Futuro Villa Kezw társasággal együtt indult.

Schmelcz Gézáné az egyesület elnöke elmondta, mérföldkő ez a nap az egyesület életében, terveik szerint szeretnének önfenntartókká válni, megváltozott munkaképességűeket, fogyatékkal élőket is foglalkoztatnak, felhívva a figyelmet a társadalmi felelősségvállalásra. A jövőben nemcsak szezonálisan, hanem egész évben szerveznének programokat, így többek között gasztronómiai és agroturisztikai rendezvényeket is megvalósítanak majd. Az elnök hangsúlyozta, hosszútávú céljuk, hogy különböző képzéseket, fejlesztéseket is tartsanak.

Dr. Kancz Csaba kormánymegbízott kiemelte, itt egy élő közösség van, mely közösség már nem csupán a szőnyi és komáromi városrészre korlátozódik, hanem egy projektben együttműködik a határontúli területrésszel is. A kormánymegbízott arra biztatta a Kemence Egyesületet, hogy a jövőben is pályázzanak, tervezzenek, hiszen az egyik projekt a másikra épül, és így lehet olyan célokat megvalósítani, melyekkel helyben előre tudnak lépni.

Popovics György a megyei közgyűlés elnöke kiemelte, napjainkban még inkább fontos a közösség szolgálata és a hagyományőrzés, ugyanakkor a modernitás is, mindezeket a jegyeket a Kemence Egyesület magában hordozza. Nagyszerű dolog, hogy 24 embernek adnak munkát és ennek több mint a negyven százaléka, hátrányos helyzetű. A Kemence is bizonyíték arra, hogy a civileknek is helyük van az uniós pályázatokban.

- Közel ötven millió forintnyi támogatást sikerült pályázati forrásból idehozni. Az elkészült pajta sok-sok rendezvénynek ad majd otthont, így ez az esemény nem egy pályázat végét, hanem valami újnak a kezdetét jelenti. Az épület létrejöttén csupa komáromi kéz dolgozott. A tervező Siklósi József Komárom Ybl-díjas főépítésze volt, a kivitelező pedig a szintén helyi Bocska Ferenc. A gazdaságfejlesztés, beruházások újra indulása mellett, ugyanolyan fontos, hogy mentálisan is megtörténjen az újraindulás, hogy ismét rendezvényeken, programokon, közösségformáló eseményeken találkozhassunk egymással mi komáromiak - fogalmazott a megnyitó alkalmával dr. Molnár Attila polgármester.