Hírek



2024. 02. 07.
Pályaválasztási napot rendeztek a végzős komáromi középiskolásoknak

Hogyan is működik az egyetem? címmel az I. Komáromi pályaválasztási napot rendezte ma délelőtt a Jókai Moziban az Ifjúsági Tanácsadó Testület és a Diákönkormányzatok Városi Szövetsége a helyi középiskolások utolsó éves diákjai számára. A rendezvény célja, hogy a résztvevő diákok nagyobb belátást nyerjenek a felsőoktatás világába.

  (A végzős komáromi középiskolásokat Turi Ádám az ITT elnöke, Dr. Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár és Dr. Molnár Attila polgármester köszöntötte.)


A résztvevőket Turi Ádám főszervező, az ITT elnöke köszöntötte. Dr. Molnár Attila városunk polgármestere elsőként köszönetet mondott a pályaválasztási nap megvalósításáért Ifjúsági Tanácsadó Testületnek és a Divisznek. A városvezető ismertette a 2010 óta folyamatosan bővülő komáromi kedvezményrendszer elmeit, mint az első házasságukat kötő komáromi fiatalok 100 ezer Ft-os életkezdési támogatását, a kelengyepénzt, mely minden baba születése után 200 ezer Ft-al segíti a családokat. A 35 év alatti fiatalokat segítő lakás vagy ház vásárlásakor, vagy építkezéskor 500 ezer Ft vissza nem térítendő támogatást és a városunkban ingyenes tömegközlekedést a diákoknak, kismamáknak.


Dr. Molnár Attila hangsúlyozta, a közétkeztetés is ingyenes a komáromi bölcsődékben, óvodákban, az iskolákban pedig a szülőktől átvállalják a költségnövekmény terhét. Tehát a szülők 8 ezer Ft-ot fizetnek, az Önkormányzat ezt 40 ezer Ft-al egészíti ki, évente így 200-250 ezer Ft-ot vesznek le a szülők válláról éves szinten, az Önkormányzat magára vállalja a költségeket, ez éves szinten a városnak ez 200 millió Ft-ot jelent a költségvetésben, ezzel így 1200 családot tudnak segíteni, ami markáns része a kedvezményrendszernek. Továbbra is működik az ingyenes úszásprogram, a Bursa Hungarica felsőoktatási ösztöndíj rendszer. Létrehozták az Esély otthon bérlakás programot, aki hiányszakmában helyezkedik el, vagy még tanul, de mellette dolgozik, az 2 évig ingyenesen lakhat teljesen berendezett lakásban. 
Dr. Molnár Attila köszönetet mondott az Ifjúsági Tanácsadó Testületnek, hiszen, mint mondta, már eddig is számtalan javaslatot fogalmaztak meg, melyet évközben beemelnek majd a város működésébe. Ilyen például a jogosítvány megszerzésének támogatása, vagy éppen azon komáromi fiatalok utazási támogatása, kik más városokban folytatják tanulmányaikat. 


Dr. Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár az idei legfontosabb változásokról tájékoztatta a diákokat. Kiemelte a felsőoktatásban az elmúlt években modellváltás, struktúraváltás történt, melynek célja, hogy rugalmasabb, versenyképesebb intézmények jöjjenek létre itthon. Ennek első eredménye, hogy jelenleg 12 egyetemünk tartozik a világ top 5 százalékába és az a cél, hogy 2030-ra  legyen 1 magyar egyetem a világ top 100 egyetemei között és 3 egyetem pedig Európa top 100 egyetemi között. Cél, hogy a képzési minőségeken túlmenően, a tudományos teljesítményekben, a hallgatói szolgáltatásokban, tehetséggondozásban, társadalmi felzárkózásban is lépjenek előre az egyetemeink, és a gazdasági, térségi szereplőkkel együttműködve, velük összekötve működjenek és segítsék a hallgatók karrierjét. 

Az intézmények és a diákok, hallgatók részérők is felmerült igényként, hogy megújuljon a felvételi rendszer, rugalmassági szempontok mentén. A tavalyi évben már az egyetemek dönthettek arról, hogy melyik képzésükhöz várnak el emelt, illetve középszintű érettségit, illetve a minimumpontszámokat is most már az intézmények határozhatják meg. Idén már több újdonság is lesz. A többletpontok rendszerét úgy alakították át, hogy maguk az intézmények mondják meg, hogy 100 pontot milyen tudásért, teljesítményért adjanak a jelentkezőknek. Szinte valamennyi egyetem honorálja az emelt szintű érettségit, a nyelvtudást, de emellett önkéntesség, térségi szempontok, sok-sok lehetőség van amiért többletpont jár. Másik fontos változás, az emeltszintű és a  középszintű érettségi pontozásában lesz ettől az évtől. Emelt szintű érettségi esetén 1 százalék, 1 pontot ér, addig a középszintű esetén 1 százalékért annak 2/3-a jár, tehát egy 100 pontos emelt szintű érettségi a felvételi során 100 pontot ér, de egy 100 pontos középszintű érettségi a felvételi során, 67 pontot jelent. Ezért is érdemes végignézni, hogy melyik egyetem milyen szintű érettségit vár el a felvételi során. A harmadik idei változás, hogy 5. érettségi tantárgyat már szintén az egyetemek választhatják meg, hogy mit számítanak be, mit fogadnak el a felvételi során. A helyettes államtitkár javasolta, hogy a diákok figyeljék a felvi.hu oldalt. Az idei évben az Erasmus program mellett, a Pannonia program is elindul, mellyel a világ bármely egyetemére ki lehet jutni tanulni fél évre, egy évre tanulmányra, tapasztalatszerzésre. Végezetül Dr. Varga-Bajusz Veronika, sok sikert kívánt a felvételihez és azt javasolta a végzős komáromi középiskolásoknak, hogy ne pusztán karrierben gondolkozzanak, hanem hivatást válasszanak.


A délelőtt során a fiatalok tájékoztatót hallhattak a felvételi rendszer változásairól a Hallgatói Önkormányzatok Országos Szövetségének képviselőjétől, információkat kaptak a szakkollégium és a hallgatói önkormányzat működéséről. A Tempus Közalapítvány képviselőjétől az Erasmus+ programról is informálódhattak, végezetül az egyetemi tehetségprogramokról is hallhattak.