Hírek



2025. 04. 26.
Együtt ünnepelt Észak-és Dél-Komárom, átadták a városi elismeréseket

Városunk ünnepe ezúttal is a közös testületi üléssel kezdődött április 26-án, melynek ezúttal az impozáns Csillagerőd adott otthont. Az Észak- és Dél-Komárom együttes ünnepi ülésen megjelenteket elsőként dr. Molnár Attila, Dél-Komárom polgármestere köszöntötte. 

(Az ünnepi testületi ülésen résztvevőket Dr. Molnár Attila Dél-Komárom polgármestere köszöntötte. Fotó: Tóth Anikó) 

A közös testületi ülésen Dr. Molnár Attila polgármester elmondta, hogy a Komáromi Napok az összetartozás, a barátság, a szeretet szimbóluma. A programsorozat kezdete, április 26., kitüntetett dátum történelmünkben. 1849-ben e napon az egyesített hazai erők sikerrel tartóztatták fel a sokszoros túlerőben lévő császári csapatok ostromát. Az elmúlt több mint három évtized alatt a rendezvény térségünk meghatározó tavaszi fesztiváljává vált, hiszen a két város együvé tartozását példázza. Keszegh Béla, észak-komáromi városvezető kiemelte, hogy a Komáromi Napok a tavasz legnagyobb fesztiválja, mely a szórakozás mellett, családi programokat, kiállításokat, előadásokat, sporteseményeket foglal magába, megmutatva, hogy Komárom tényleg egy határtalanul jó város, ahol együtt élnek, éreznek a komáromiak. 

Elsőként Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármestere adta át az Észak-Komárom által adományozott díjakat, majd városunk jegyzője, Dr. Baksa-Ströcker Renáta ismertette a dél-komáromi kitüntető címekről, elismerő díjak odaítéléséről szóló képviselő-testületi határozatokat.

A Komárom Város Díszpolgára címet, a Komárom Városért Emlékérmet és a Polgármesteri díjakat Dr. Molnár Attila polgármester, Dr. Kreft-Horváth Loránd, Czita János és Vajda Bence alpolgármesterek, és Czunyiné Dr. Bertalan Judit, államtitkár, térségünk országgyűlési képviselője adták át a kitüntetetteknek. 

Komárom Város Önkormányzat Képviselő-testülete 2025. évben Komárom Város Díszpolgára címet adományozott Molnárné dr. Taár Izabella a Kecskés László Társaság elnöke, korábbi Járási Hivatalvezető részére.


( Molnárné dr. Taár Izabella és Dr. Molnár Attila a díjátadáson. Fotó:Tóth Anikó) 
 

Komárom Város Önkormányzat Képviselő-testülete 2025. évben Komárom Város Díszpolgára címet adományozott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter részére. 


(Czunyiné Dr. Bertalan Judit, államtitkár, térségünk országgyűlési képviselője, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Dr. Molnár Attila a díjátadáson. Fotó: Tóth Anikó) 
 

Komárom Városért Emlékérmet vehetett át Blaskó József, pedagógus, a Komáromi Értéktár Bizottság elnöke, Bozsik Péter József labdarúgó, edző, szakkomentátor, dr. Bartus Dávid az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsésztudományi Kar dékánja, Géringer László, a Géringer Autó-Motor Kft. alapítója, Turi Zsolt, pénzügyőr alezredes, helytörténész részére. Komárom Város Polgármestere Polgármesteri Díjat adományozott Czita József, Dózsa Péter és Komáromi Szenior Örömtánc Csoport részére.

Az ünnepi műsorban közreműködtek Benyó Andor és Pethő Marcell, a komáromi szekeresgazdák és Szőnyi Lovas Egyesület huszárjai, a városi rendőrség és a közterület-felügyelet munkatársai. A közös ünnepi testületi ülés a Klapka indulóval zárult.

Méltatások: 

Komárom Város Önkormányzat Képviselő-testülete Komárom Város Díszpolgára címet adományozott Molnárné dr. Taár Izabella a Kecskés László Társaság elnöke, korábbi Járási Hivatalvezető részére. Molnárné dr. Taár Izabella a Budapesti Államigazgatási Főiskola elvégzése után szak-üzemgazdásznak tanult. A Pécsi Tudományegyetemen jogi diplomát szerzett, majd kormánytisztviselőként a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen kormányzati szakember szakképzettséget szerzett. Szakmai pályáját Komáromban kezdte és itt is fejezte be. A közigazgatásban zajló átszervezések során az Almásfüzitői Önkormányzathoz helyezték, ahol jegyzői munkáját többször elismerték. 2011-ben visszatért Komáromba és 2011. március 1-jétől aljegyzői, majd 2011. október 1-jétől jegyzői pozíciót töltött be. A járások ismételt felállításával, 2013-ban a Komáromi Járási Hivatal vezetésére kapott megbízást. Ezt a feladatot magas színvonalon oldotta meg, amiért több szakmai elismerést kapott, a Miniszterelnökség Elismerő Oklevelét is átvehette. Munkáját több magas rangú kitűntetéssel, miniszteri elismerő oklevéllel, díszoklevéllel köszönték meg. A Honvédelmi Minisztertől megkapta a Honvédlemért Kitüntető cím három fokozatát, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatótól Magyarország szolgálatában a Biztonságért emlékplakettet, a Vármegyei Közgyűlés Elnökétől Szent István emlékérmet. Évente jótékonysági gálákat szervezett, ahol bemutatkozási lehetőséget kaptak a helyi alkotó közösségek és a gála összbevételét egy-egy óvoda kapta. 2017 óta a Komáromi Református Egyházközség presbitere. A felvidéki kitelepítettek ügyét felkaroló Kecskés László Társaság Alapítvány Kuratóriumának elnökeként szervezi és irányítja az alapítvány céljainak elérését. Eddigi életpályájának elismeréseként „példaértékű elhivatottsággal végzett szakmai munkája és vezetői tevékenysége elismeréseként” Magyarország Köztársasági Elnöke a Magyar Arany Érdemkereszt kitűntetést adományozta részére. Fentiek alapján a Képviselő-testület érdemesnek tartotta a Díszpolgári Cím viselésére. 

 

Komárom Város Önkormányzat Képviselő-testülete Komárom Város Díszpolgára címet adományozott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter részére. Szijjártó Péter Komárom város szülötte. 2002 óta országgyűlési képviselő, 2010-től Orbán Viktor miniszterelnök személyes szóvivője, 2012-től külügyi és külgazdasági ügyekért felelős államtitkár, 2014-től külgazdasági és külügyminiszter. A politikai életbe 1998-ban kapcsolódott be, amikor legfiatalabb képviselőként a győri közgyűlés tagjává választották. A 2002-es országgyűlési választáson a Győr-Moson-Sopron megyei területi listáról szerzett mandátumot, az Országgyűlés akkori legfiatalabb tagjaként az alakuló ülésen korjegyzőként tevékenykedett. 2004 és 2006 között az Országgyűlés ifjúsági- és sportbizottságának alelnöke volt. A parlamentben 2002 óta tagja a számvevőszéki és költségvetési bizottságnak. 2014. szeptember 23-tól Magyarország külgazdasági és külügyminisztere. 2023-ban Győr díszpolgára, 2025-ben lakóhelye, Dunakeszi díszpolgára címet kapott. Miniszteri kinevezése óta is számos alkalommal vett részt hivatalos programokon Komáromban, többek között ott volt a Monostori híd avatásán, és a város életét meghatározó eseményeken.  Kiemelkedően fontos szerepet játszott Komárom város gazdasági életének fellendülésében, a külföldi befektetők idevonzásában és a gazdasági szereplők itt tartásában, az ipari parkunk fejlődésében, segítségének és támogatásának is köszönhető, hogy Komárom napjainkra Európa egyik legdinamikusabban fejlődő kisvárosává vált. Komárom Város hírnevének öregbítéséért, anyagi és szellemi értékeinek gyarapításáért, rangjának emeléséért, valamint a magyar nemzet érdekében kifejtett, erkölcsileg példamutató életpályájáért és helytállásáért Komárom Város Önkormányzat Képviselő-testülete a Komárom Díszpolgára kitüntető címet adományozta részére.


Komárom Város Önkormányzat Képviselő-testülete Komárom Városért Emlékérmet adományozott Blaskó József, pedagógus, a Komáromi Értéktár Bizottság elnöke részére. Blaskó József, pedagógus közel 24 éve dolgozik a Komáromi Jókai Mór Gimnáziumban pedagógusaként, történelmet, etikát, és állampolgári ismereteket tanít. Több mint két évtizedig volt a komáromi római katolikus közösség szolgálattevője, a plébánia tanácsadó testületének tagja. Rendszeres közreműködője a város ünnepségeinek, rendezvényeinek. 2022 óta a Komárom-Esztergom Vármegyei III. számú Országgyűlési Egyéni Választókerületi Választási Bizottság elnöke. Az utóbbi években a Komáromi Értéktár bizottság elnökeként szolgálja a várost, fontos számára tanárként is a komáromi értékek megismertetése a felnövekvő nemzedékkel.  Komárom Város oktatási és kulturális életének területén végzett több éves, kiemelkedő eredményességű, maradandó értékű és megbecsülést kiváltó tevékenységéért Komárom Város Önkormányzat Képviselő-testülete Pro Urbe Komárom Díjat adományozott részére.

Komárom Város Önkormányzat Képviselő-testülete Komárom Városért Emlékérmet adományozott Bozsik Péter József labdarúgó, edző, szakkomentátor részére. Bozsik Péternek 1997-ben lett szorosabb a kapcsolata Komárommal, amikor a Szőnyi Általános Iskola felvette édesapja, Boszik József nevét. Azóta minden évben jelen van az évente megrendezésre kerülő Bozsik Nap elnevezésű iskolai rendezvényen. 2006-ban a Magyar Labdarúgó Szövetség közgyűlése szövetségi kapitánynak nevezte ki. 2015 tavaszán a KVSE utánpótlás vezetője, majd 2016 októbertől 2022 június 30-ig a KVSE felnőtt csapatának vezetőedzője lett. A 2018-19-es szezonban a 4. helyen végeztek az NB-III Nyugati csoportjában. Mai napig szoros kapcsolatban van Komárom városával. Több társadalmi, polgári szervezettel együtt dolgozva, számos rendezvényen képviselte az Összetartozás Városát: így a Kemence Egyesület hagyományőrző és gasztronómiai rendezvényein, a Kárpátia Sport Polgári Társulás sport és társadalmi eseményin, a Komáromi Sporthagyományokat Őrző Kerekasztal sport és társadalmi rendezvényein vagy az Aranycsapat Testület országos eseményein, megemlékezésein az Aranycsapat emlékét őrizve, a nemzeti összetartozást erősítve. 

Komárom Város Önkormányzat Képviselő-testülete Komárom Városért Emlékérmet adományozott dr. Bartus Dávid az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsésztudományi Kar dékánja részére. dr. Bartus Dávid 2003-ban szerzett régész diplomát, majd 2007-ben védte meg doktori disszertációját az ELTE Bölcsészettudományi Karán. 2006 óta tanít az ELTE BTK Ókori Régészeti Tanszékén először tanársegédként, aztán adjunktusként, majd egyetemi docensként. 2018 óta az Ókori Régészeti Tanszék vezetője. Számos hazai és nemzetközi kutatási projektben dolgozott résztvevőként és projektvezetőként egyaránt. 2022 óta a Magyar Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kamara elnöke. 2018 és 2021 között az ELTE Bölcsészettudományi Karának tudományos dékánhelyettese, 2021 óta a kar dékánja. Mind elméleti kutatási, mind gyakorlati munkája a kezdetektől Komáromhoz, az ókori Brigetiohoz köti. Szakdolgozatának, doktori disszertációjának és habilitációs dolgozatának is ez adta az alapját. 1998 óta, 27 éve folyamatosan, minden évben dolgozik az ókori Brigetio különböző területein végzett feltárásokon, 2017 óta a brigetiói ásatások vezetője. A tudományos célú, rendszeres tervásatások mellett a komáromi beruházásokhoz kapcsolódó megelőző régészeti feltárásokat is vezeti, ezzel is hozzájárulva a város infrastruktúrájának akadálymentes fejlesztéséhez. Folyamatosan részt vesz a komáromi múzeum időszaki és állandó kiállításainak tervezésében és megvalósításában, a Brigetio Öröksége Látogatóközpont új állandó kiállításának egyik létrehozója. Hazai és nemzetközi konferenciák Komáromba hozatalával, valamint az ELTE Komáromi Tudásközpontjának létrehozásában való közreműködésével sokat tett azért, hogy Komárom egyetemi város lehessen.

Komárom Város Önkormányzat Képviselő-testülete Komárom Városért Emlékérmet adományozott Géringer László, a Géringer Autó-Motor Kft. alapítója részére. Géringer László egy kis garázsból indulva, rátermettségének, kitartásának, szakmai tudásának köszönhetően, az álmait soha fel nem adva, immár négy évtizede működtet egy európai színvonalú autókereskedést és autójavító műhelyt. Irányít egy olyan csapatot, melynek minden tagját családtagnak tekinti. A város gazdasági életét meghatározó vállalkozása, elért sikerei, eredményei nemcsak hazánkban, hanem határainkon túl is ismertté tették a Géringer Komárom márkanevet. Igazi közösségi, közösségformáló ember, a sportbaráti társaság lelke, mivel vállalkozása mellett másik szenvedélye a tenisz.  A nevével fémjelzett Géringer csapat a városi teniszbajnokság egyik legsikeresebb csapata. A város legnagyobb sportegyesülete, a KVSE elnökségi tagja. Komárom életének meghatározó személyisége, mind vállalkozóként, mind üzletemberként és közösségépítő, hagyományokat teremtő alakja megkérdőjelezhetetlen. Komárom város gazdasági életének fejlődéséért végzett tevékenysége, fáradhatatlan és példaértékű közösségi munkája méltóvá teszik az elismerésre. 

Komárom Város Önkormányzat Képviselő-testülete Komárom Városért Emlékérmet adományozott Turi Zsolt, pénzügyőr alezredes, helytörténész részére. Turi Zsoltot, hivatása a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, Pénzügyőr- és Adózástörténeti Múzeumához köti, emellett közel 20 éve segíti önkéntesként a Komáromi Klapka György Múzeum munkáját. Számos kiállítás szervezésében, rendezésében, helytörténeti gyűjtő munkában, katalógus–könyv írásában is részt vett, Komárom város első helytörténeti tankönyvének társszerzője, szerkesztője. Munkája kapcsán megjelent könyvekben is több alkalommal volt társszerző, írásaiban minden esetben megjelenik Komárom városához való kapcsolata, számos ponton való kötődése. A helytörténeti munka, a könyvek szerkesztése mellett az élet több területén végez aktív tevékenységet, Komárom és Szőny település, az itt élők életének színesítéséért, gazdagításáért. Több ízben előadásokat tartott és szervező munkát végzett a Szőnyi Kultúrházban rendezett hagyományos nyári táborokban, a Komáromi Múzeumbarát kör rendezvényein is többször tartott helytörténeti előadásokat. 2021-ben a Komáromi Kecskés László Társaság, Kecskés László múzeumalapító, helytörténész halálának 25. évfordulóján „Kecskés László emlékplakett” kitüntetést kapta meg. 2024 júliusában a Ráday Mihály Város- és Faluvédő Szövetség Podmaniczky-díjat adományozott számára.

Komárom Város Polgármestere Polgármesteri Díjat adományozott Czita József részére. Czita József Koppánymonostoron született abban a szülői házban, amelyben jelenleg is lakik. Városunk kulturális életébe gyermekei születése után kapcsolódott be. Először az óvodai, majd az iskolai rendezvények szervezésében vállalt oroszlánrészt. A kétezres évek elején csatlakozott a Monostori Kulturális Egyesülethez, melynek azóta is elismert, megbecsült tagja. 2008 – ban édesapja nyomdokaiba lépve alapító tagja volt a Monostori Dalárdának. Több, mint húsz éve segíti az Őszirózsa Nyugdíjas Klub foglalkozásait. 2014 – től a Pro Urbe díjas Duna Népdalkör népzenei hagyományokat őrző társaságának tagja. Jelenleg önkéntes a koppánymonostori plébánián is, ahol többek között a mindennapi harangszó felelőse. Lokálpatrióta, akinek az élete a példamutatás, a megbízhatóság, a barátság, a szeretet és a hagyományainkhoz való ragaszkodás. A koppánymonostori városrész kulturális életének egyik meghatározó szereplője. 

Komárom Város Polgármestere Polgármesteri Díjat adományozott Dózsa Péter részére.
Dózsa Péter Szőnyben született. Szakmáját és a munkához való alázatot egy helybéli szobafestő mestertől tanulta. A kezdetekben a Komáromi Építő Szövetkezetben, majd később egyéni vállalkozóként dolgozott. Rendkívüli énekhangjának köszönhetően a Komáromi Katolikus Kórus énekkarát erősíti. 1992 – től a szőnyi Református gyülekezet presbiterévé választották. A szőnyi városrészben számos alkalommal önkéntesként segítette és segíti a helyi lakosok, a civil szervezetek, intézmények munkáját. Szívén viseli annak a közösségnek a sorsát, amelyikhez tartozik. A szolgálatkészsége, felelősségtudata és megbízhatósága példaképül szolgál a helyi lakosok számára. Komárom Város közösségi életének területén végzett hagyományzőrző, erkölcsileg példamutató tevékenységéért Komárom Város Polgármestere Polgármesteri Díjat adományozott részére.

Komárom Város Polgármestere Polgármesteri Díjat adományozott a Komáromi Szenior Örömtánc Csoport részére. A Komáromi Nyugdíjas Egyesület kezdeményezésére 2017-ben indult el a Szenior örömtánc Komárom városában, melynek először a Közösségi ház adott otthont. 2018–ban a koppánymonostori városrészben egy újabb csoportot hoztak létre, majd 2023-ban Szőnyben is megalakult a nagy létszámú örömtánc oktatás. A foglalkozásokat különböző táncstílusok, népek kultúrájából vett táncok, több száz zene és koreográfia teszi változatossá. Illés Ildikó örömtánc oktató által vezetett táncórák nagyon népszerűek, és új közösségi életformát teremtettek. Részt vesznek az országos szeniortánc találkozókon. 2022–ben saját szervezésű találkozón a Monostori Erődben több mint 300 táncos vett részt 12 településről. Minden szeptemberben táncolnak az Alzheimer világhónap keretében. Legutóbb Komáromban, a Szabadság téren száz táncossal fejezték ki együttérzésüket a betegségben szenvedőkkel és az őket ápolókkal. A Komáromi Nőklub és a Komáromi Nyugdíjas Egyesület, a Máltai Szeretetszolgálat rendezvényein táncaikkal járulnak hozzá az ünnepek színvonalas lebonyolításához. Állandó szereplői Komárom Város Idősek világnapi ünnepségének, s immár rendszeres szereplői a komáromi, szőnyi és koppánymonostori nagyrendezvényeknek. 2024. április 27-én a Nyugdíjasok Országos Szövetsége által meghirdetett „Ki mit tud?” versenyén szerepelt szép eredménnyel a komáromi csoport, az országos döntőbe jutott, ahol Kiemelt Arany minősítést kapott. A nyolc éve működő Komáromi Szenior Örömtánc csoport közel 60 lelkes tagja példa értékű különleges színfoltja Komárom Város közösségi életének.